Mainos

Uinuva helmi kauppa-keskuksessa

Oulunsalon kunta osti Varjakan saaren vuonna 1987 Veitsiluoto Oy:ltä. Nyt 20 vuotta myöhemmin näyttää, että historiallisen sahasaaren kehittäminen on saamassa vauhtia.

Varjakan saaressa sahattu puutavara kuljetettiin laivoilla kansainvälisille markkinoille. <br>Pienoismallin laivat on tehty kartongista. Varjakan saaressa sahattu puutavara kuljetettiin laivoilla kansainvälisille markkinoille.
Pienoismallin laivat on tehty kartongista.

Maikkola Tapio
Varjakan saaressa sahattu puutavara kuljetettiin laivoilla kansainvälisille markkinoille. <br>Pienoismallin laivat on tehty kartongista. Varjakan saaressa sahattu puutavara kuljetettiin laivoilla kansainvälisille markkinoille.
Pienoismallin laivat on tehty kartongista.

Maikkola Tapio
Kulttuuri  13.10.2007 | Timo Jokelainen Muuta tekstin kokoa -+
Oulunsalon kunta osti Varjakan saaren vuonna 1987 Veitsiluoto Oy:ltä. Nyt 20 vuotta myöhemmin näyttää, että historiallisen sahasaaren kehittäminen on saamassa vauhtia. Ainakin se saa paljon syttyjä eilen paljastetun pienoismallin myötä.

Sahasaarta 1920-luvulla kuvaava pienoismalli on suuri, pinta-alaltaan 20 neliötä. Se esittää alueen siinä asussa, kun sahan toiminta oli vilkkaimmillaan. 700 ihmisen työpaikkana ollut Varjakka taisi olla tuolloin koko kunnan keskus.

Pienoismalli on sijoitettu kunnan nykyiseen keskukseen ja siellä kauppakeskus Kapteenin aulaan.

Suurikokoinen malli asettuu paikalleen kangerrellen. Toisaalta paikka on hyvä siten, että malli on todella monien silmäparien nähtävänä.

Oulunsalon 125-vuotisjuhlien kunniaksi tehty pienoismalli on Oulunsalon taidehankintatoimikunnan hankkima. Tekijä on Suomussalmen kunnan vetämä Vaihtoehtona työ -projekti, joka työllistää pitkäaikaistyöttömiä valmistamalla maisemapienoismalleja.

Pienoismallissa Varjakan saari on täynnä toimintaa. Siellä on kansainväliseen puutavarakauppaan keskittynyt, Pohjoismaiden suurin 12-raaminen saha.

Malliin on kuvattu runsaasti rakennuksia, joista vielä tänä päivänäkin alueella on pystyssä parikymmentä arvokohdetta.

Rakennukset ja laivat on tehty kartongista, puut juuttiköydestä, rautalangasta ja maalarin teipistä sekä maa eristelevystä. Kaikki on maalattu ja mallissa nämä arkiset materiaalit muuttuvat illuusioksi menneistä ajoista.

Malli on varsin ilmeikkään näköinen ja siitä saa hyvän kuvan sahasaaren silloisesta tilasta. Mallia katsoessa tuleekin mieleen, ettei moiseen informatiivisuuteen taideta edes huippuunsa viritetyillä tietokonemallinnuksilla päästä.

1920-luvun sahasaaren pienoismallin rinnalle toivoisi tietoa myös saaren nykytilasta. Se kun ei ole kaikille mallia katsoville tuttu juttu. Myös Varjakan sijainti kartalla näytettynä parantaisi mallin luettavuutta.

Varjakkaa voi hyvällä syyllä kuvata Oulunsalon uinuvaksi helmeksi. Aluetta kannattaa kehittää ja sen kehittämisestä keskustella. Sen ainakin voi ilolla todeta, että helppolukuinen malli tukee kansalaiskeskustelua.

Malli voikin olla arvokas osa sitä prosessia, jonka myötä hieno ja yhä paljon kulttuurihistoriallisia arvoja omaava alue saadaan arvoiseensa kuntoon ja yhä useamman oulunseutulaisen käyttöön.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

1/1 kommentti

Lukija
14.10.2007 14:55

Kuinka monta muuta uinuvaa helmeä onkaan Perämeren rannikolla, mutta myös maanpuolella. Helmeä jotka vain odottovat löytäjäänsä ja herättäjäänsä. Kukhan tai mikä taho kartoittaisi kaikki nämä kerran keskeisinä työn tain muun kuhinan kohteena olleet paikat, niin että ne voisi helpommin hakija ja etsijä löytää näitä aarrepeikkoja etsiessään.


Mainos
Mainos
Galleriat »|Kulttuuri

Galleriat

Mainos
Uusimmat | Kulttuuri Down Up
Mainos

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös