”Tervetuloa idylliseen maalaismaisemaan”, toivottaa Matti Heiskari yli sata vuotta vanhan navetan edustalla.
Puista roikkuu ruosteisia polkupyöriä ja pihapiiriä koristavat veistokset. Karjan sijaan sisältä löytyy lisää taidetta.
Lumijoentien toiselta puolelta kotoisin oleva Heiskari osti maatilan puoli vuotta sitten ja navettagallerian avajaisia vietettiin viime viikon maanantaina.
Pinta-alaa tontilla on puolitoista hehtaaria, rakennuksia kymmenkunta ja töitä on esillä 25 taiteilijalta.
Alueelta löytyy muun muassa Ari Kochin puuveistoksia, Hannu Lukinin öljyvärimaalauksia, Jaakko Heikkisen akvarelleja ja Rauli Körkön veistoksia.
”Pääsin toteuttamaan pitkäaikaisen unelmani. Samalla tämä on tilojen uusiokäyttöä ja maaseudun elävöittämistä”, Heiskari sanoo ja johdattaa peremmälle navettaan.
Vanhan lypsyhuoneen keskellä komeilee puusta ja metallista valmistettu sika, joka rouskuttaa ihmisiä ja jättää lattialle jätöksenä hakaristin, dollarimerkin ja aseen.
”Rauli Körkön teos on rujo mutta valtavan ihana. Ehkä siitä tulee gallerian vaakunaeläin, jotain joka pysyy”, Heiskari pohtii.
Lue lisää 12.07.2012 Kalevasta.

Kommentit
Vieläkö tyttöjen kiusaaminen viehättää? Onhan sekin vissiin taidetta.
Ja puhdasta luontoa, toisin kuin Raahessa jossa terästehtaan päästöt nokeavat joka paikan.
no limingassa ei muuta olekkaan kuin navetoita ja maatiloja,sellanen liminka on
Ohan siellä Rankka ja Asemapupi, terkkari, polliisi ja hese nehän ne riittää.