Mu­siik­ki myydään myös nuot­tei­na

Matalaäänisenä laulunharrastajana Juha Hakulinen törmää usein samaan ongelmaan. Ääriäänille on vaikea löytää yksinlaulunuotteja. Nuottikokoelmat sovitetaan useimmiten keskiäänille.

Matalaäänisenä laulunharrastajana Juha Hakulinen törmää usein samaan ongelmaan. Ääriäänille on vaikea löytää yksinlaulunuotteja. Nuottikokoelmat sovitetaan useimmiten keskiäänille.

"Ajattelin pitkään, että eivätkö ne kustantajat tajua, kunnes sitten itse tajusin", Hakulinen nauraa muistellessaan yrityksensä syntyä.

Hakulinen perusti yhden miehen musiikkikustantamon Bellsin julkaisemaan nuotteja. Ideana on julkaista nuottikirjoja tietyille äänialueille, matalille omansa, korkeille omansa.

Vastaavaa musiikin pienkustantamoa ei ole toista Suomessa eikä lähialueillakaan. Kansainväliset kustantajat eivät ole vaivautuneet painamaan juuri ollenkaan matalat ja korkeat äänet erikseen huomioivia nuottilaitoksia.

Eri äänialojen näkökulmasta kustannusalalla on paljon tekemätöntä työtä.

"Minä paikkailen suurten musiikkikustantamojen jättämiä aukkoja", Hakulinen sanoo

Bellsin ensimmäinen tuote on ollut kuukauden päivät ennakkomyynnissä. Painotalo sylkee ensimmäiset painokset joululaulukirjasta ulos lähiaikoina. Eri äänialat on huomioitu omilla laitoksillaan.

Hakulisen mukaan hänen toimintansa kulttuurinen arvo määräytyy kuitenkin siitä, mitä kukin pitää tärkeänä. Kustantaja joutuu aina arvioimaan, millainen musiikki yleisöä kiinnostaa.

"Itseni kautta joudun tätäkin asiaa peilaamaan", hän sanoo.

Kustannustoiminta on toistaiseksi sivutoimista. Yrittäjä vaikuttaa innostuneelta, etenkin työ erilaisten musiikkipersoonien kanssa on ollut antoisaa. Muutaman säveltäjän kanssa yhteistyökuviot ovat jo vireillä.

Toiminnan kulmakivi on hyvän musiikin levittäminen myös ammattipiirien ulkopuolelle.

Juha Hakulisen pitkään jatkunut laulu- ja soittoharrastus yhdistettynä laajaan taidemusiikin tuntemukseen antavat pohjan kustannustoiminnalle.

Muutama sovitus uudessa laulukirjassa on hänen käsialaansa. Olohuoneen seinustalla kohoavat äänilevyhyllyt herättävät kunnioitusta.

"En kuitenkaan pidä itseäni niin musiikkimiehenä, että olisin vieraantunut suuren yleisön musiikkimausta", erityisesti romantiikan aikakauden musiikin ystäväksi tiedetty Hakulinen toteaa.

Kustantamon nimen taustalla on Edgar Allan Poen kauhuromanttinen runo Bells, jonka Sergei Rahmaninov on säveltänyt kuorolle.

Siinä kuvataan erilaisia kelloja, jotka soittavat kukin omaa sanomaansa.

"Minun kelloni soivat hyvää musiikkia, jota haluan levittää mahdollisimman laajalle. Ajattelin myös, että nimen tulisi olla kansainvälinen, jos toiminta joskus laajenee," Hakulinen huomauttaa.

Hakulinen ei ole niitä tyypillisimpiä Nokian diplomi-insinöörejä. Sähkötekniikan opinnot ja työ kännykkäjätin palveluksessa eivät ole nitistäneet sisäistä taiteilijaa.

"Kelloteema sopii yritykseni nimeksi muutenkin. Sukujuureni ovat Karjalassa ja olen kokenut slaavilaisen romantiikan jotenkin omakohtaiseksi."

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä