Aviopari Miklos Spanyi ja Magdy Mikaelberg ovat syntyneet Unkarissa, heillä on Suomen passi, mutta asuvat kohta Saksassa.
”Aika perinteinen tarina, jos olet muusikko”, Spanyi toteaa.
Spanyi on vanhan musiikin taitaja, 1600–1700-luvun barokin ja klassismin virtuoosi, joka on ollut mukana yli 100 levyllä. Spanyi hallitsee harvinaisimmatkin klaveerit: cembalon, klavikordin, urut, fortepianon ja tangenttiflyygelin.
Mikaelberg puolestaan on konsertoiva alttolaulaja ja kuoronjohdon opettaja. Molemmat ovat opettaneet musiikkia Oulun konservatoriossa.
Parikymmentä vuotta sitten unkarilaislehti vertasi Spanyita ja Mikaelbergia muuttolintuihin, jotka ovat pesiytyneet Liminganlahden rauhaan. He lähtivät sekasortoisen maan miljoonapääkaupungista Budapestista Liminkaan. Pariskunta rakensi talon ja tarkoitus oli jäädä pohjolaan pysyvästi.
Toisin kävi. ”Nyt varmaan kirjoitettaisiin, että muuttolinnut ovat lähdössä etelään”, Mikaelberg sanoo.
Muutolle on vain yksi selkeä syy: Spanyin työ.
Saksasta Spanyi löysi sen työpaikan, mihin Oulussa ovet eivät auenneet. Hän sai pysyvän vanhan musiikin dosentin viran Mannheimin musiikkikorkeakoulusta, jossa hän on käynyt opettamassa kolmen vuoden ajan konservatoriotyönsä ohessa.
”Tällä osaamisella ja tällä kokemuksella haluan olla mahdollisimman hyödyllinen. Nyt sain sen mitä halusin. Oppilaani ovat äärimmäisen motivoituneita ja taitavia. Olen tästä mahdollisuudesta hyvin innoissani.”
Spanyi ja Mikaelberg esiintyvät toistaiseksi viimeisen kerran Oulun tuomiokirkon jäähyväiskonsertissa tiistaina.