Onko se Kalle Päätalo tai Kyösti Kallio? Kenties Ilmari Kianto, tai sittenkin Armi Kuusela. Yllättääkö Mikael Granlund? Vai ilmaantuuko jostakin musta hevonen, joka pesee kaikki muut?
Kalevan lukijat sen päättävät.
Kaleva järjestää lukijaäänestyksen kaikkien aikojen merkittävimmästä pohjoissuomalaisesta henkilöstä. Äänestys alkaa maanantaina 23.7. ja päättyy sunnuntaina 12.8.
Merkittävimmän pohjoissuomalaisen henkilön nimi julkistetaan Pohjois-Suomen suurmessuilla Ouluhallissa lauantaina 18. elokuuta.
Toimitus on valikoinut listalle 15 ehdokasta yhteiskunnan eri osa-alueilta, mutta voit äänestää omaa suosikkiasi myös listan ulkopuolelta. Kyseeseen voi tulla elävä tai kuollut henkilö, joka on syntynyt Pohjois-Suomessa tai vaikuttanut alueella merkittävästi jossain elämänsä vaiheessa.
Listalta löytyy entisiä presidenttejä, kulttuurielämän vaikuttajia, urheilutähtiä sekä taiteen ja tieteen merkkihenkilöitä.
Ehdokkaat (ehdokasnumero ja nimi):
1. Kyösti Kallio
2. Lars Levi Laestadius
3. Leevi Madetoja
4. Eero Mäntyranta
5. Eino Leino
6. Ilmari Kianto
7. Kalle Päätalo
8. Leena Palotie
9. Martti Ahtisaari
10. Armi Kuusela
11. Reidar Särestöniemi
12. Lordi
13. Rosa Liksom
14. Kalle Palander
15. Mikael Granlund
ÄÄNESTYSOHJEET:
Äänestää voi sähköpostilla tai tekstiviestillä.
Sähköpostiäänestys:
Lähetä suosikkisi nimi sähköpostilla osoitteeseen merkittavin@kaleva.fi
Tekstiviestiäänestys:
Lähetä tekstiviesti KYMPPI EHDOKASNUMERO OMA NIMESI numeroon 13222. Viestin hinta on 0,70 €.
Esimerkiksi, äänestä Kalle Päätaloa:
KYMPPI 7 Matti Meikäläinen.
Ehdota omaa ehdokasta lähettämällä tekstiviesti OMA EHDOKAS EHDOKKAASI NIMI, OMA NIMESI numeroon 13222. Viestin hinta on 0,70 €.
Esimerkiksi, ehdota Erkki Esimerkkiä:
OMA EHDOKAS Erkki Esimerkki, Matti Meikäläinen
Äänestys alkaa maanantaina 23.7. ja päättyy sunnuntaina 12.8.
Kilpailun voittaja julkistetaan Pohjois-Suomen suurmessuilla Ouluhallissa lauantaina 18.8. klo 11.30

Kommentit
Kyllähän se taitaa Martti Ahtisaari olla, hänethän tunnetaan maailmallakin. Ei tällaseen kisaan minun mielestä urheilijat ja laulajat ja missit käy. Niille pitäis olla ihan oma kilpailunsa.
Lars Leevi on vaikuttanu eniten pohjoissuomalaisten elämään ja vaikuttaa tänä päivänäkin hyvin voimakkaasti.
Pääasia, etteivät listalla ole Matti Rossi ja Martti Ursin. Kaikki muut käyvät.
Miten ois...Mukka? Palsa?
Nimin. Tosikko, Kainuu ei ole Pohjois-Suomea.
Puolet omassa kammiossaan ja vähän toistenkin viihtyneitä taiteilijoita? Eikö talouselämästä ja työn sankareista löydy esikuvia, jotka ovat mahdollistaneet elämää ylipäänsä näinkin pohjoisessa?
Lienee ymmärrettävää, että Kaleva jättää kainuulaisen Urho Kekkosen pois tällaisesta äänestyksestä.
Missä on K.J. Ståhlberg - hän olisi valinta nro 1!
Missä on Lindeenin Suvi?
Kai tuo oli vitsi?
Ihmettelin mihin Kekkonen oli hävinnyt,siitä huolimatta vaikka onkin syntynyt Pielavedellä.
Äänestysohjeissa sanotaan, että voidaan äänestää muutakin Pohjois-Suomessa syntynyttä. Eihän listalla olevistakaan kaikki ole edes syntyneet Pohjois-Suomessa, ei ainakaan Ahtisaari.
Olisikohan ehdokaslistalle valitut pitänyt vähän tarkemmin miettiä. Nyt puuttuu todella merkittäviä nimiä ja mukaan on otettu aivan tuoreita otsikkojulkkuja, joiden merkityksen voi arvioida vasta vuosikymmenten päästä.
Tällaiset hömppäkilpailut osoittavat Kalevan journalistisen tason laskua. Äänestys tällaisella listalla on enintään huonoa viihdettä. Jos kilpailu ihan oikeasti järjestettäisiin, pitäisi ehdokasasettelua miettiä ihan asiantuntemusta omaavalla porukalla. Ihan protestina jätän äänestämättä.
Miksi lyly ja suvi eivät ole listalla?
Ai nämä kaksi liikkuvaa vitsiä, jotka Pohjois-Suomen onneksi tippuivat eduskunnasta huolimatta siitä, että heillä oli vaalibudjetit toisiin verrattuna ihan eri planeetalta. Kokkarit kuuseen, mutta onhan rehellisyyden nimissä sanottava, että Esko Kurvinen ja se Kainuun mies ajavat sentään asioita verrattuna näihin kahteen mainitsemaasi turhakkeeseen. Julkaiseekohan Kaleva tätä, kun kokoomuslaisia kritisoi, varsinkin näitä kahta.
Ainoa joka on asunut ja vaikuttanut Pohjois-Suomessa on Reidar. Muut luoneet karriäärin muualla. Missä on Huovinen, Kekkonen, Mukka, Paasilinnat, Messenius, Lönnrot, Ruuneperi, Toppelius...
Melkoisen leveällä pensselillä on pohjois-suomalaisuus määritelty. Jos Sahtivaari kuuluu listalle, niin paremmin perustein kuuluvat Kekkonen ja Ståhlberg. Ilmeisesti tarkoitushakuisesti jätetty molemmat pois ja otettu joku jääkiekkojunnu mukaan. Painivat merkityksellisyydessään aivan eri sarjassa. Lieko joku toimittajaharjoittelija väsännyt listan ruokatunnillaan
Mikael Granlund ja Kalle Palander löytyy, mutta mihin on jäänyt Pekka Rinne?!?!?!
Taitaa Kalevalla olla rahapula, kun pitää yhteistyössä operaattorin kanssa kerätä rahaa tällaisella äänestyksellä. Kyseinen lista on täysin absurdi. Kekkonen on ilmeisen tietoisesti jätetty pois, koska hän olisi ollut ylivoimainen. Onko todella Kalevan journalismi tällä tasolla. Voisitte toimituksessa antaa muutamalle historiantutkijalle tehtäväksi analysoida Pohjois-Suomen merkkihenkilöitä, jolloin syntyisi analyyttisempi tulos. ainakaan listalla ei olisi jääkiekkoilijoita.
Kyllä esim. Pekka Rinne ja Reijo Ruotsalainen olisivat aika monen listalla. Kovia saavutuksia pojilla ja ovat antamassa hyvää Suomikuvaa maailmalle! Kekkosesta samaa mieltä.
Kyllä se on Presidentti Kyösti Kallio, alempana parilla tyypillä hyvät perustelut!
Kiiitos kilpailusta! Nyt pitää ihan miettiä. Englantilaisethan perustivat mm. sellutehtaan tänne. Mutta kuka on todella tehnyt jotain edistyksen eteen? Se ei todellakaan ole esim. esim erään ilmiön harjalla ratsastanut ja siitä rahallisesti nauttinut hörökorva. Vastaus tulee kyllä, mutta todella haasteellinen kysymys.