Hel­sin­gin Uu­ti­set: Gug­gen­heim-esi­tys tulossa kesällä

Yhdysvaltalainen Guggenheim-säätiö on antamassa uuden ehdotuksen Guggenheim-taidemuseon sijoittamisesta Helsinkiin vielä tämän kesänä aikana, kertoo Helsingin U

Yhdysvaltalainen Guggenheim-säätiö on antamassa uuden ehdotuksen Guggenheim-taidemuseon sijoittamisesta Helsinkiin vielä tämän kesänä aikana, kertoo Helsingin Uutiset.

Lehden mukaan Helsingin kaupungin johto on tavannut säätiön edustajan hiljattain, ja tapaamisessa säätiö kertoi uuden esityksen olevan tulossa viimeistään kesän lomakauden jälkeen. Helsingin Uutisilla ei ole tarkempaa tietoa ehdotuksen sisällöstä.

Toukokuussa tuli ilmi, että Guggenheim-säätiö on edelleen kiinnostunut Helsingistä ja säätiön edustajat ovat tavanneet Helsingin kaupungin johtoa sekä poliittista johtoa.

Kaupunginhallitus hautasi edellisen esityksen taidemuseon sijoittamisesta Katajanokalle runsas vuosi sitten. Muun muassa kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki (vas.) on paheksunut museon salamyhkäistä lobbausta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä