Ylen kan­na­tus­mit­taus: SDP:n tilanne alkaa hel­pot­taa, kes­kus­ta lui­sus­sa

SDP:n kannatus on lähtenyt nousuun, käy ilmi Ylen kannatusmittauksesta.

Antti Rinteen johtaman SDP:n suosio on noussut Ylen kannatusmittauksessa.
Antti Rinteen johtaman SDP:n suosio on noussut Ylen kannatusmittauksessa.
Kuva: Timo Marttila

SDP:n kannatus on lähtenyt nousuun, käy ilmi Ylen kannatusmittauksesta. SDP:n suosio on kasvanut kuukauden takaisesta 1,7 prosenttiyksikköä ja puolue on toiseksi suosituin 17,3 prosentin kannatuksella.

Sen sijaan keskustan kannatus on laskenut tasolle, jolla se oli viimeksi Juha Sipilän puheenjohtajakauden alussa, heinäkuussa 2012. Keskusta on mittauksen nelonen 15,8 prosentin kannatuksella. Kannatus on laskenut 0,4 prosenttiyksikköä.

Kärkipaikkaa pitää yhä kokoomus, joka on kasvattanut suosiotaan 0,9 prosenttiyksikköä. Kokoomuksen kannatus on 21,7 prosenttia.

Vihreät on puolueista kolmanneksi suosituin 16,6 prosentin kannatuksella. Puolueen kannatus laski 1,2 prosenttiyksikköä.

Taloustutkim

us haastatteli liki 2 000 ihmistä syys-lokakuussa. Tutkimuksen virhemarginaali on 2,3 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Keskustan täytyy kuunnella herkemmällä korvalla viestejä, joita suomalaisilla on, sanoo keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen. Suomi on saatu nousun tielle, mutta varmasti virheitäkin on tehty, Kaikkonen sanoo.

Linkki juttuun

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä