Mainos

Yle: Olkiluodon rikosilmoitusten tutkinta ei etene

Kotimaa  19.6.2012 | STT Muuta tekstin kokoa -+

Ylen Ajankohtaisen Kakkosen mukaan ammattiliitot ja aluehallintovirasto ovat jättäneet Olkiluoto kolmosen ydinvoimatyömaasta vuodesta 2008 lähtien kymmenen rikosilmoitusta ja tutkintapyyntöä. Kyse on työsyrjintä-, työsuojelu- ja työaikarikosepäilyistä.

Lounais-Suomen aluehallintoviraston lakimies Vesa Ullakonoja kertoo, että virasto teki viime vuonna Olkiluoto kolmosesta neljä rikosilmoitusta. Hän ounastelee niitä tulevan lisää.

Rakennusliitto on eri vuosina jättänyt poliisille kuusi tutkintapyyntöä. Liiton aluepäällikkö Ismo Mansikka kertoo, että poliisi on lopettanut tutkinnat kustannussyihin vedoten.

Tutkinnanjohtaja Kirsi Kujala Satakunnan poliisilaitokselta sanoo, että heillä on neljä Olkiluoto kolmosta koskevaa viimevuotista juttua vielä työn alla. Hän myöntää, että aikaa on kulunut, mutta sanoo poliisin tekevän parhaansa käytettävissä olevalla työvoimalla.

Kujala sanoi myös, että poliisi ei ole kuulustellut epäiltyjen rikoksen kohteena olleita työntekijöitä, ei heidän työnantajiaan eikä laitoksen tilaajan Teollisuuden Voiman edustajia.

Valtakunnansyyttäjä Mika Illman sanoi, että ulkomaalaisille yrityksille ei saa antaa viestiä, että Suomessa pimeän työ tekeminen onnistuu.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google

Kommentit

5/5 kommenttia

Untamo
20. kesäkuuta 2012 kello 13.04.10

Luulempa että tutkimattajättämis-ohjeistukset ovat tulleet jostain aika korkealta, hyvin lobatuilta hallituksen jäseniltä yms.


xxx
20. kesäkuuta 2012 kello 10.07.13

Voitelu siis pelaa hyvin tässä korruptoitumattomassa ihmemaassa.


moraalia on tai sitten ei
20. kesäkuuta 2012 kello 0.45.58

ydinvoima-alalla toimivilla on siis käytännössä syytesuoja, eikä niiden tarvitse noudattaa suomen tai minkään muunkaan maan lainsäädäntöä...niillä on ilmeisesti niin mahtavat kummisedät maamme rajojen sisäpuolella ja ulkopuolella, että ne saavat tehdä mitä haluavat...ja he myöskin haluavat häpeämättömästi näyttää valtansa ja juridiseen koskemattomuutensa...tällä porukalle on siis annettu lupa rakentaa ja käyttää todennäköisesti maailman suurinta ja vaarallsinta laitosta


M
19. kesäkuuta 2012 kello 23.05.43

Onhan tällä laittomalla toiminnalla sentään hallituksen hyväksyntä. Mitään ei tehdä vaikka on esitetty kuinka tilannetta voisi parantaa.


Nimierkki
19. kesäkuuta 2012 kello 22.33.43

Ydinvoimahuijareita paapotaan Suomessa ihan eri säännöillä kúin kaikkea muuta teollisuutta. Kamalaa touhua. Toivottavasti Pyhäjoen hullutus loppuu ennen kuin alkaakaan.


Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat » | Kotimaa Down Up
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös