Keskustan ruotsinkielinen piirijärjestö esittää puolueen seuraavaksi puoluejohtajaksi Paavo Väyrystä. Järjestön mukaan Väyrynen on vastavoima sinipunahallituksen voimakkaalle keskittämispolitiikalle.
Centerns svenskspråkiga distrikt uskoo, että Väyrynen voi palauttaa keskustan keskisuurten puolueiden sarjasta suurten joukkoon. Se viittaa presidentinvaaliin, jossa Väyrynen sai 17,5 prosentin kannatuksen, kun puolueen osuus viime eduskuntavaaleissa oli vain 15,8 prosenttia.
Piirijärjestön tuki sinetöi Väyrysen ehdokkuuden puheenjohtajakisassa. Keskustan säännöt edellyttävät puheenjohtajaehdokkaalta vähintään kymmenen paikallisosaston tai yhden piirijärjestön tuen.
Piirijärjestö kannattaa myös neuvoa-antavan jäsenäänestyksen järjestämistä puheenjohtajasta.
Keskustan puoluekokous valitsee puheenjohtajan kesäkuussa Rovaniemellä.

Kommentoi
Väyrysen johdossa Maalaisliitto saadaan viimeinkin palautettua juurilleen ja voidaan keskittyä maalviljelijöiden varjelemiseen sosialismin pauloihin joutumisesta.
Väyrynen Strikes Back.
Nyt tuli KIviniemelle painajainen raskaamman mukaan. Ehkä Mari muistanee kuinka nuivasti suhtautui Paavon presidentti ehdokkaaksi ilmottautumiseen. Siitä huolimatta Paavo teki yhdessä Vuokko-rouvan kanssa käsittämättöman hienon vaalityön ja esilletulon. Tsemppiä Paavolle!
Hyvä. Nyt Marisijat saavat mennä. Tosi on, että tällä hetkellä vain Paavo voi nostaa Kepun suureksi puolueeksi ja hallitukseen.
Hienoa! Bye-bye Kiviniemi ja goodbye city-keskustalaisuus. Kepu tarvitsee nyt oikean Isännän!
Paavo pj:ksi, niin minä kepulaiseksi!
Hyvää menestystä Paavo Väyrynen. Yhteiskuntamme jäsenenä kaipaan "jotain" turvallista isähahmoa politiikkaamme. On liian suurista asioista kysymys, en oikein ymmärräkään; EU ja sen vaikeudet, Suomen talous ja tulevaisuus, sitoutuneisuus ulkomaisiin vallanpitäjiin! Miksi kuviot näyttäytyvät taloudessa, itsemääräämisoikeudessa ja nuorten poliittisten päättäjien epävarmuudessa pelottavilta tällä hetkellä? Missä on se: Suo, kuokka ja Jussi - Johannes Wilhelm Koskela jälkeläisineen?
Täytyy muutta Perussuomalaisiin, jos tollainen itsensä kehuja tulee meidän johtajaksi. teen sen jo huomenna. Nyt täytyy ihmisten herätä. Ollut 50. vuotta keskustan riippakivi... voi , voi , poloista. Ei älyä nauttia vähäisistäkään eläkepäivistä.
Väyrysläinen Keskusta olisi todellinen vastajytky Persuille. Parasta mitä puolueelle voi ensi kesänä tapahtua, on Väyrysen valinta puheenjohtajaksi. Tärkeintä on saada viesti menemään perille kannattajille. Juuri sen Paavo teki presidentinvaaleissa
Vai täytyi ihan ruottalaisilta Paavon tukea hakea. No, nehän sen tohtorin hatunkin antoivat kun ei suomalaisille yliopistoille Väyrysen väitöskirja kelvannut. Muista Paavo, että rkp:lle kun kumarrat, niin suomalaisille pyllistät. Että tällainen lapinmies.
Jo vain, parempi Paavo on kuin Mari.
Odottelen milloin Pekkarinen vedetään kehiin?
Paavo on oikeasti paras näköpiirissä olevista Keskustalaisista henkilöistä nostamaan Keskusta ykköseksi tulevissa vaaleissa. Nykyjohdon "jokasuuntaankumarteleva" aatteeton cityliberalismi ei vakuuta perukannattajia.
Väyrynen voi muuttaa keskustan keskisuuresta puolueesta mitättömyydeksi, johonkin ruåttalaisten kokoluokkaan. Tervemenoa keskusta, historiankirjoista voidaan sitten lukea että tämmöinen puolue oli joskus olemassa.
Hyvä Paavo! ei saatu sinusta presidenttiä, mutta johdollasi keskusta ottaa voiton seuraavissa eduskuntavaaleissa ja ensi syksyn kunnallisvaaleissa pohjoisen ihmiset herätkää nyt viimeistään TARVITSEMME IHMISIÄ JOTKA YMMÄRTÄVÄT AJAA KOKO SUOMEN ETUA.
Muutan persuista takas kepuun, jos Väykkä on pomona. Mutta hurreille ei nöyristellä, muista se Paavo.
Hyvä Paavo! Marilta valitettavasti puuttuu jotain, onko se sitten karismaa vai mitä...
Keskustan suurin este vaalivoitolle ei ole Kokoomus eikä demarit vaan Väyrynen. Ja hyvä niin. Se on ja pysyy maalaisten puolueena.
Pääasiahan on, että Suomen Keskustan puheenjohtajan paikalle on useita varteenotettavia vaihtoehtoja, joista jäsenet voivat valita puolueen seuraavan puheenjohtajan.
Ruotsinkielisille mieluinen - siis en äänestä