Vä­ki­val­tai­set eläin­ku­vat rai­vos­tut­ta­vat FB:ssa – Net­ti­po­lii­si: Ky­sees­sä on va­le­pro­fii­li

Poliisi on saanut viikonloppuna kymmeniä viestejä Facebook-profiilista, joka on levittänyt ihmiset hermostuttaneita kuvia.

Nettipoliisin mukaan kyseessä on valeprofiili.
Nettipoliisin mukaan kyseessä on valeprofiili.
Kuva: Heikki Uusitalo

Poliisi on saanut viikonloppuna kymmeniä viestejä Facebook-profiilista, joka on levittänyt ihmiset hermostuttaneita kuvia. Kuvissa on eläimiin kohdistuvaa väkivaltaa.

Nettipoliisi Jarno Saarinen kertoo poliisin Facebook-sivulla, että kyseessä on valeprofiili.

– Hänen tarkoituksensa on saada ihmiset ärsyyntymään sekä hermostumaan. Hyvin näyttää onnistuneen - valitettavasti, Saarinen kirjoittaa.

Saarisen mukaan profiilin ylläpitäjä ei ole tehnyt väkivaltaisuuksia, joita kuvissa on, vaan kuvat on haettu netistä.

Vastaavasta ilmiöstä Saarinen kertoo kirjoittaneensa jo vuosi sitten.

– Tällaisille kirjoituksille ei kannata antaa huomiota ollenkaan, sillä mitä enemmän huomiota antaa, sitä varmemmin näitä kirjoituksia tulee lisää.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä