Mainos

Vaasassa takavarikoitiin 40 kiloa khat-huumetta

Tulli takavarikoi 40 kiloa khat-huumetta viime viikonloppuna Vaasan lentokentällä. Huumausaineet löydettiin Tukholman lennolla tulleiden kolmen miehen matkatavaroista.

Kotimaa  14.1.2008 | STT Muuta tekstin kokoa -+
Tulli takavarikoi 40 kiloa khat-huumetta viime viikonloppuna Vaasan lentokentällä. Huumausaineet löydettiin Tukholman lennolla tulleiden kolmen miehen matkatavaroista. Miehet ovat ulkomaalaistaustaisia, ja he asuvat Etelä-Suomessa, kerrotaan Vaasan tullista. Takavarikkoon liittyvä esitutkinta on kesken.

Kyseessä on tullin ensimmäinen Pohjanmaalla tekemä khat-takavarikko. Muualla maassa takavarikkoja on tehty useita. Tullin aiempien arvioiden mukaan Suomeen tuodaan vuosittain muutamia satoja kiloja khatia.

Khat-kasvin lehtiä pureskellaan, ja kerta-annos on noin 300 grammaa. Khatia on käytetty perinteisesti päihteenä itsenäisessä Afrikassa ja Lähi-idässä.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google
Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat | Kotimaa Down Up
Mainos

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös