Ilmatieteen laitos varoittaa erittäin voimakkaista ukkospuuskista. Pohjois-Pohjanmaalle puuskat saapuvat iltapäivän aikana.
Tälle päivälle annetun sääennusteen mukaan ukkospuuskien nopeus voi olla jopa 25 metriä sekunnissa.
Ilmatieteen laitoksen meteorologi Ari-Juhani Punkka kertoo, että ukkosten ennustaminen on pienistä asioista kiinni. Iltapäivän ja illan ukkosten kehittyminen riippuu paljolti siitä, minkä verran aurinko pääsee paistamaan.
”Aurinko nostaa lämpötiloja ja mitä enemmän aurinko paistaa, sitä todennäköisempää ukkosen muodostuminen on”, Punkka sanoo.
Aamupäivällä Oulussa tullut sadekuuro oli paikallinen ja sen mukana salamoi jonkin verran. Kuuro liikkuu nopeaa vauhtia kohti koillista.
Punkka arvioi, että iltapäivän ja illan ukkosrintama lähtee liikkeelle Oulun ja Seinäjoen väliltä ja liikkuu illan aikana lounaasta koilliseen. Ukkosia saataneen Pohjois-Pohjanmaalla, Kainuussa aina Lapin kaakkoisnurkkaa myöten.
Ukkosten ennustetaan olevan ohi myöhäisiltaan mennessä.
Eilisen ukkosmyrskyn sähkökatkot pääosin korjattu
Eilen myös Pohjois-Pohjanmaata riepotellut ukkosrintama katkoi sähköjä Oulun eteläpuolisilla alueilla. Vielä puolenpäivän jälkeen Elenia Verkon eli entisen Vattenfallin asiakkaista ilman sähköä oli sata asiakasta. Sähköttömiä talouksia on ollut muun muassa Nivalan, Haapaveden, Vihannin ja Kalajoen alueilla.
Oulun Energialta kerrotaan, etteivät eilisen ja tämän päivän ukkoset ole toistaiseksi aiheuttaneet heidän verkossa lainkaan katkoksia.
”Pitää katsoa millainen tilanne on iltapäivällä. Tarvittaessa kutsumme lisää työntekijöitä valmiuteen”, siirtoverkkoasiantuntija Jouni Kytökangas sanoo.
Kesän salamaennätys rikki
Sunnuntaina Suomessa mitattiin kesän salamaennätys.
Ilmatieteen laitoksen laskujen mukaan maahan oli iskenyt yli 19 600 salamaa, mikä on jo hyvin runsaasti.
Yli 20 000 salamaa havaitaan Suomessa muutaman vuoden välein. Eniten salamoita on havaittu kesäkuun lopussa vuonna 1988, jolloin niitä välähti jopa 40 000.
Laskennallinen salamavuorokausi alkoi eilen yöllä kello kolmelta ja päättyi tänään aamukolmelta. Syynä tähän on se, että laskenta tehdään Lontoon Greenwichin ajan perusteella.

Kommentit
Losahtihan tuota vettä jonkun verran, ei tosin omilla nurkilla tavallista kummemmin, ukkonen tais kerran jyrähtää. Nappiin osunut kuva tosin.
Ehdottomasti vuoden luontokuva, kultainen leikkaus, tarkkuus, ym. kaikki kohdillaan tasapainoisesti. Kaunista, kiitos. Kaikki, siis KAIKKI elementit kohdillaan. Loppuu jo hehkutuksen sanat...Siis nettikalevan kuva.
Kova oli myräkkä kuivasjärvellä!
Ennenvanhaan, Kekkoslovakian aikaan, ei tämmöstä Oulusa sattunu vaikka ukkosia oli siihenki aikaan! Näköjään viemäröinnitki jätetty rempalleen nykyään.
Oli kyllä aivan silmittömän kauhiaa riepotusta. Lehmälläkin melkein korva lotkahti.
Täälä tais tuulen nopeus olla paremminkin 25 senttiä minuutissa
Aika aneeminen esitys oli kyllä, ei ollut puristusvoimaa senkään vertaa kuin vastaheränneen nykissä
Mahtoi sujahtaa itäpuolelta ohi, jyrähti toki kerran ja pikkusen ripsahti vettä.
Miksei tätä piinaavaa riepottelua laiteta pannaan? Joka kesä se piinaa ja riepottelee eikä loppua näy. Milloin valtiovalta laittaa stopin tälle piinalle?
maailman lopun enteitä nämä
ukkosen energiat meni utajärvelle.
Pitääpäs kääntää nojatuoli ikkunaa kohti iltasella.
Joopajoo! Pari kertaa jyrähti ja muutaman veen nakkeli! Eipä ollu voimakas rintama.
äsken meni kiimingissä ohi pieni ukkoskuuro eikä yhtään salamaa näkynyt
En ole sattunut tänäkesänä näkemään yhtään ainutta salamaa jyrinää kylläkin .
Tämä on taas seuraus ekosysteemin romahtamisesta, joka sai alkunsa ahneiden brysselin herrojen vääristä hallintomalleista.
Oletkohan koskaan miettinyt omia kulutustottumuksiasi?
Hieno kuva!!!
Tervetuloa!
NO voi kehno, nyt alko sitten syyspakkaset ukkosten myötä