Hen­ki­lö­ju­na­lii­ken­ne tak­kui­li Vaasan ja Sei­nä­joen välillä - ukkonen ai­heut­ti tek­ni­sen vian

Henkilöjunaliikenne takkuili Seinäjoen ja Vaasan välillä torstaina.

Henkilöjunaliikenne takkuili Seinäjoen ja Vaasan välillä torstaina. Henkilöjunaliikenne korvattiin päivällä linja-autoilla, koska ukkonen oli aiheuttanut liikenteenohjauksen järjestelmään vian.

Liikenteenohjauslaitteet saatiin korjattua suurilta osin kello viiteen mennessä, ja henkilöjunaliikenne aloitettiin uudestaan. Junat kulkivat kuitenkin noin 20 minuuttia aikataulusta jäljessä, koska järjestelmävika ei ollut korjaantunut täysin Seinäjoen ja Isonkyrön välillä, ja junien täytyi ajaa kyseisellä osuudella tavallista hiljempaa.

Korjaustyöt jatkuivat Seinäjoen ja Isonkyrön välillä yöhön asti. Rataliikennekeskuksesta arvioitiin torstaina illalla, että vika saataisiin korjattua perjantaiaamuun mennessä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä