Vaihtoehtohoitoja tekevää yritystä Oulussa pitävä sairaanhoitaja
Tiitolla käytössä olevaa Bionet Detoxer spa -laitetta kokeiltiin Kalevan testissä kahdesti. Ensin koehenkilön jalat olivat laitteessa. Toisella kerralla jalkojen sijasta veteen kosketti vain koehenkilön kädessään pitelemä veitsi.
Koetta olivat tarkkailemassa Oulun yliopiston kemian professori
Molemmilla kerroilla laitteen suolavedessä tapahtui samoja muutoksia. Vedessä olevasta elektrodista levisi ruskeaa väriä, kunnes vesi oli hyvin tummaa. Muodostui kuplia, jotka haisivat kloorille.
Ilman jalkoja veden väri oli hieman tummempi kuin jalkojen kanssa, ja vaahtoa muodostui vähemmän. Koehenkilö tunsi jalkojensa virkistyneen.
Kokkoniemi on seulonut läpi julkisia tietoja jalkakylpylaitteista. Hän ei löytänyt vakuuttavaa tieteellistä näyttöä sen enempää hoitovaikutusten puolesta kuin niitä vastaankaan.
Kokkoniemi toteaa kuitenkin olevansa sitä mieltä, että vaikka hoidolla ei olisi vahvaa tieteellistä pohjaa, sitä voi käyttää jos ihmiset kokevat sen auttavan heitä.
Perämäki arvelee olevan mahdollista, että laite on tarkoituksellisesti tehty runsaasti ruostetta veteen päästäväksi. Näin saadaan aikaan tuntu voimakkaasta vaikutuksesta.
Tiittokin pitää tätä mahdollisena. Psykologiset vaikutukset ovat tärkeitä, ja on hyvä jos ihminen havahtuu tekemään terveydelleen jotain.
Tiitto toteaa, että laitteen elimistöstä veteen siirtämiä myrkyllisiä aineita on niin pieniä määriä, että niitä ei voisi paljain silmin havaita.
Runsaan tuhannen euron hintaista Detoxer spa -laitetta levittää unkarilainen verkostomarkkinointiyritys Bionet. Tuhti on ollut verkostossa pari vuotta. Laitteita on myyty Ruotsiin viitisenkymmentä, Suomeen muutamia.
Tuhdin mukaan laite poistaa kuona-aineita, joita kertyy ihmisen elimistöön ilmasta, vedestä ja ruuasta. Ionivirta siirtää niitä jalkojen huokosten kautta vesialtaaseen.
Tuhti sanoo, että Yhdysvalloissa on äskettäin tehty tutkimus, jossa hoidon todettiin aiheuttavan muun muassa "vitaliteetin nousua eri elimissä ja verenkierron paranemista".

Kommentoi
Samaa mieltä nimimerkki Nipsun kanssa. Jokainen voi kokeilla halutessaan hoitoa ja todeta, onko sillä vaikutuksia ja minkälaisia. Varmaan joku tutkijakin jossain vaiheessa kiinnostuu tutkimaan asiaa, joten ei anneta vanteen kiristää päätä liikaa.
Hei, kiitos toimitukselle! Nämä kaksi juttua muodostivat hyvän kokonaisuuden. Toimittaja toi siihen mielenkiintoisia keskustelutahoja ja jätti lukijalle johtopäätökset. Moraalinen kohkaaminenkin loisti poissaolollaan miellyttävästi. Siihen eivät sortuneet toimittajat eivätkä jutun asiantuntijat. En usko itse detoxerin vaikutuksiin. Ehkä asiakkaan kokema hyvä olo johtuu 1) hoitotilanteesta ja huomion kohteena olemisesta 2) suggestiosta, jolloin vähäinenkin usko asiaan korostaa mielihyvän ja virkistymisen tunnetta 3) tai ehkä sähkövirran ärsytyksestä? Kukat kukkikoot ja ihmiset kokeilkoot kuten haluavat.
Hienotunteisesti tehty juttu. Olisi voinut ehkä suoremminkin että täyttä huijausta. On kuulemma tilauskirjat täyttyneet tällä hoitajalla sen ensimmäisen jutun jälkeen
Närkästynyt lukija, vaivauduitko edes lukemaan juttua? Tässä jutussahan se humpuuki juuri korjataan
No niin, vihdoin oikeaa tutkivaa journalismia. Taitaa jalkakylvyllä olla vaan plasebo-vaikutus. Testattaisiin vielä normaalia kylpyä ja tätä yhtäaikaa koehenkilöiden tietämättä.
Kalevanhan on pahempi kuin Kanerva. Selittelyä selittelyn perään. Lukijat eivät usko humpuukia, vaikka kuinka monta kertaa se toistetaan. Samaa temppua yrittää parhaillaan myös eräs pankki. Jos oikeasti halutaan laitteen toimintaa tutkia, niin vedestä ja potilaista pitäisi ottaa näytteet ja selvittää niissä tapahtuneet muutokset.
sana "verkostomarkkinointi" ei juuri enää selitelyjä kaipaa.. huuhaata koko juttu