THL tutkii Pan­dem­ri­xin muut haitat

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos selvittää parhaillaan, onko sikainfluenssarokote Pandemrix vaikuttanut muidenkin sairauksien kuin narkolepsian puhkeamiseen.

-
Kuva: Pekka Sakki

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos selvittää parhaillaan, onko sikainfluenssarokote Pandemrix vaikuttanut muidenkin sairauksien kuin narkolepsian puhkeamiseen.

”Euroopan lääkevirasto suositteli rokottamisen aikana useiden neurologisten tautien, kuten Guillain-Barrén oireyhtymän, tehostettua seurantaa. Narkolepsian lisääntymisen myötä mielenkiinto on herännyt myös muita kroonisia sairauksia kohtaan”, kertoo erikoistutkija Hanna Nohynek THL:stä.

Erityishuomio kohdistuu autoimmuunitauteihin. Narkolepsian ohella tunnettuja autoimmuunisairauksia ovat esimerkiksi nivelreuma, ykköstyypin diabetes, keliakia ja MS-tauti. Niissä elimistön immuunijärjestelmä hyökkää omia soluja vastaan.

THL:n edustajat pohtivat lääkäreiden ja autoimmuunitautien tutkijoiden kanssa, mitkä kaikki taudit on syytä käydä selvityksessä läpi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä