Oulun käräjäoikeuden syyttäjä vaati kahdelle United Brotherhoodin jäsenelle vähintään seitsemän vuoden vankeustuomioita törkeästä huumausainerikoksesta. Miesten epäillään myyneen yhteensä yli 2,3 kiloa amfetamiinia, 200 ekstaasitablettia ja 30 grammaa hasista. Rikosten epäillään tapahtuneen viime vuoden aikana.
Syyttäjä vaatii miehiä maksamaan huumausaineiden myynnistä saamansa hyödyn valtiolle. Kokonaissumma on 50 410 euroa.
Syyttäjän mukaan syytetyt ovat tehneet rikokset United Brotherhoodin jäseninä, ja pitää tätä tuomioiden koventamisperusteena.
Kaikkiaan syytettyinä on kahdeksan henkilöä. Muita syytetään huumausainerikoksista tai avunannoista törkeään huumausainerikokseen.
Huumeita epäillään välitetyn myös kerhotiloissa. Syyttäjän mukaan yksi syytetyistä on kuljettanut toisen pääsyytetyn asunnosta paketin amfetamiinia kerhotiloihin ja luovuttanut sen eteenpäin jommalle kummalle pääsyytetyistä.
Asian käsittely alkoi Oulun käräjäoikeudessa tänään. Käsittelyn arvioidaan kestävän useamman päivän.