Mainos

Sosiaalihuoltolakia aletaan uudistaa

Sosiaalihuollon lainsäädäntöä ollaan uudistamassa. 25 vuotta vanhan lain koko sisältö käydään läpi ja työssä otetaan huomioon toimintaympäristön muuttuminen. Työryhmään nimetyn Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymän johtajan Hannu Kallungin mielestä lainsäädäntöä on tarpeen uudistaa.

Perusturvajohtaja Hannu Kallunki pitää lain uudistamistyötä mielenkiintoisena. Kuusamon perusturvajohtajan virasta hän siirtyi kesäkuun alussa Raaheen. Perusturvajohtaja Hannu Kallunki pitää lain uudistamistyötä mielenkiintoisena. Kuusamon perusturvajohtajan virasta hän siirtyi kesäkuun alussa Raaheen.
Perusturvajohtaja Hannu Kallunki pitää lain uudistamistyötä mielenkiintoisena. Kuusamon perusturvajohtajan virasta hän siirtyi kesäkuun alussa Raaheen. Perusturvajohtaja Hannu Kallunki pitää lain uudistamistyötä mielenkiintoisena. Kuusamon perusturvajohtajan virasta hän siirtyi kesäkuun alussa Raaheen.
Kotimaa  2.6.2009 | Anne Hentilä Muuta tekstin kokoa -+
Sosiaalihuollon lainsäädäntöä ollaan uudistamassa. 25 vuotta vanhan lain koko sisältö käydään läpi ja työssä otetaan huomioon toimintaympäristön muuttuminen. Tavoitteena on selvittää se, miten on tarkoituksenmukaista kehittää lainsäädäntöä niin, että se tukisi hyvinvointia ja perusoikeuksien toteutumista sekä ehkäisisi sosiaalisten ongelmien syntymistä.

Asiaa selvittämään on nimetty huhtikuussa työryhmä, jonka on määrä tehdä esitys keskeisiksi linjauksiksi 2010 maaliskuun lopussa.

"Tärkein syy uudistamiselle on kunta- ja palvelurakenteen muutos, joka edellyttää myös lakien sisällön uudistamista. Tavoitteena on, että saamme tehtyä esityksen uudistamisesta 2011 lopussa", kertoi apulaisosastopäällikkö Reijo Väärälä sosiaali- ja terveysministeriöstä.

Sosiaalihuoltolain peruslähtökohta on yhä hyvä, mutta monet muutokset edellyttävät sen uudelleenarviointia. Erityisesti tätä edellyttää tarve korostaa väestön kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin ja varhaisen puuttumisen näkökulmaa.

Sosiaalihuoltoon liittyviä lakeja on parikymmentä, jotka nyt arvioidaan. Osa sosiaalihuoltoa täydentävistä erityislaeista on melko uusia. Nekin on kuitenkin käytävä läpi ja katsottava, että vastaavatko ne uutta kunta- ja palvelurakennetta.



Syrjäytymisen ehkäisyssä haasteita


Työryhmään nimetyn Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymän johtajan Hannu Kallungin mielestä lainsäädäntöä on tarpeen uudistaa.

Erityisesti hän näkee uudelleenarvioinnin tarvetta syrjäytymisen ehkäisyssä. Kallungin mukaan kuntien suuret haasteet liittyvät nuorten syrjäytymiseen. Kuusamossa sitä on keskimääräistä enemmän.

"Osasyynä siihen on luultavasti se, että siellä työmarkkinat ovat aika kapeat. Töihin pääsemiseksi vaaditaan kovempaa ammattitaitoa kuin muualla, koska työvoimaa on ollut tarjolla."

Koulutuksen ja työelämän ulkopuolelle jääneiden elämään liittyy usein myös mielenterveys- ja alkoholiongelmia. Tämän vyyhden avaamiseen tarvitaan eri tahojen yhteistyötä. Lisäksi on sukupolvesta toiseen jatkuvaa syrjäytymistä.

"Meidän pitäisi löytää keinot vaikuttaa niin, että kukaan alle 30-vuotias ei ole ilman koulutusta tai työpaikkaa. Jos nuori kovin pitkään saa vastikkeetonta tukea, kynnys hakeutua ja päästä aktiiviseen toimintaan kasvaa."



Ikääntyminen
lisää paineita


Hannu Kallungin mielestä on arvioitava myös se, miten hyvin nykyiset tukimuodot vastaavat lapsiperheiden tarpeisiin. "Voisiko nykyisen subjektiivisen päivähoito-oikeuden sijasta tarjota lapsiperheille avuksi kodinhoitajia," hän pohtii.

Ikääntyvien määrän kasvaminen tietää myös haasteita sosiaalihuollolle. Ikääntymistä ja vanhuksia koskeva säätely on laissa melko vähäistä ja paineet ovat kasvaneet siihen, että vanhusten tuki- ja palvelutarpeita on arvioitava myös lainsäädännössä uudelta pohjalta.

Palveluiden tarpeen kasvaminen ja kuntien vaikea taloudellinen tilanne luovat hankalan yhtälön. Sitä ei kuitenkaan ole mahdoton ratkaista.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

16/16 kommenttia

kysyjänä x
2.6.2009 14:49

Miksi sitten keksitään kaikenmaailman pakkomediamaksuja jotka ajamalla ajaa nyt TV ja sanomalehtitilauksista säästävätkin toimeentuloluukulle?


PalaMake
2.6.2009 12:09

Tuo on oikeaa puhetta jos sosiaalihuollon asiakkailta vaadittaisiin vastikkellisuutta saadusta toimeentulosta, ellei ole sairas tai muutavastaavaa perusteltua syytä ottaa työtehtäviä vastaan. Onhan tämä meno mennyt melko oudoksi jos toiset saavat olla töissä ja vero euroillaan maksaa toisten eläminen, niin ettei tarvi mitään tehdä. Eteenkin jos ei halua tehdä.


sjt
2.6.2009 10:51

VASTIKKEELLISUUTTA se tarkoittaa. Työttömyystöitä parakissa perusturvaa vastaan. Oppiipahan siten ammattimieskin olemaan vaikka osa-aika siivoojana minimipalkalla, jotta kotonaan pääsisi asustelemaan.


Oikolukija
2.6.2009 10:11

Mitä tuossa sanotaan, on se, että sosiaaliturva ajetaan nyt alas. Ehdin tuota jo odottaakin. Nykymallin mukaisia etuuksia ei enää ole vara maksaa, joten jotain olikin tehtävä. Suomi tarvitsee työvoimaa eli maahanmuuttajia, ja heidän kotouttamisensa nielee niin paljon resursseja, että alkuasukkaiden sosiaaliturvasta on pakko vähän nipistää. No, tulevaisuuden sukupolvien hyväksi pitääkin vähän kiristää vyötä. Hyvä kokoomus.


Lukija
2.6.2009 10:04

""Hannu Kallungin mielestä on arvioitava myös se, miten hyvin nykyiset tukimuodot vastaavat lapsiperheiden tarpeisiin. "Voisiko nykyisen subjektiivisen päivähoito-oikeuden sijasta tarjota lapsiperheille avuksi kodinhoitajia," hän pohtii. "" Vaikkei nykyinen voimassa oleva Sosiaalihuoltolaki annakkaan AUTOMAATTISESTI KAIKILLE lapsiperheille kodinhoitajaa, niin nykyinen voimassa oleva Sosiaalihuoltolaki kyllä velvoittaa kunnan SOSIAALIHUOLLON, EI SIIS LASTENSUOJELUN!, antamaan kodinhoitajan lapsiperheellekin Sosiaalihuoltolaissa mainittujen syiden mm. sairauden, vamman, perhetilanteen, synnytyksen, rasittuneisuuden perusteella. (Sosiaalihuoltolaki 20§ ja 21§). Kunnan sosiaalhuollon viranomaisen on tehtävä tästä lapsiperheen pyytämästä kotipalvelusta eli kodinhoitajan palvelusta jokaiselle kodinhoitajaa pyytäneelle valituskelpoinen päätös valitusosoitteineen. Lapsiperheen kodinhoitajan antamattomuudessa kunta ei voi vedota esimerkiksi ettei lapsiperheiden kodinhoitajiin ole kunnassa budjetoitiu rahaa.


riemua
2.6.2009 09:51

oulun sosiaaliviranomaiset voisi tuohon ryhmään hakeutua, meinaan ei menisi montaakaan vuotta että saisivat jotain tehtyä :)


Lukija
2.6.2009 09:42

On siinä urakkaa. Lopunkin sosiaaliturvan lopettaminen ja sen perustelu niin etevästi, että siitä kärsimään joutuvat vielä tekijöitä kiittävät! Tilaaja ja hyödynsaajahan on jo kiittänytkin panemalla tekijöille senverran palkkaan paskasentyön lisää, ettei omatunto kuiskuttele turhia.


Asioita seuraava
2.6.2009 09:38

Tsemppiä Hannu Kallungille vaativaan työhön. Valtakunnassa on osattu arvostaa osaavan ja kyvykkään henkilön työpanosta - lakien uudistamisessakin. Raahe saa kyvykkään henkilön.


Keijo
2.6.2009 09:29

Jos oikeasti haluttaisiin parantaa "kokonaisvaltaista hyvinvointia" niin yksinkertaisesti köyhimpien ihmisten toimeentulon tasoa pitäisi nostaa korottamalla alimpia etuisuuksia ja palkkoja, mitään muita kokoomuslaisia "parannushuononnuksia" ei tarvita.


Tyrmistynyt
2.6.2009 08:57

Sosiaalihuoltoko? häh vai uutta lakia, kaikkea sitä vanha silmä näkeekään.


Ulkopuolinen
2.6.2009 07:26

Huh huh mikä urakka eipä käy katteeksi tuo sosiaaliuudistuslaki. On siinä puntaroitavaa kerrakseen.


p
2.6.2009 07:24

Onko siinä taka-ajatus sittenkin? Onko sosiaalihuolto, vanhusten, sairaan hoito jne. tarkoitus ajaa alas vai vähentää sitä rajusti? Näyttää nämä asiat vain menevän huonompaan suuntaan. Lama tai taantuma saattaa kestää paljon pitempään mitä on "povattu". Näyttää ainakin EU-maissa siltä. Esim. Saksa. Meilläkin kun joudutaan aivan varmasti nostamaan kunnan veroja, valtion, sekä välillisiä veroja? Jos todella velkarahaa kuluu 1.miljardi euroa per kuukausi niin se aivan älytöntä. Työttömyys "kohisten" nousee. Yritykset muuttavat ulkomaille. Ja työttömyys vain lisääntyy. Ei se todella nyt hyvältä näytä.


Lukija
2.6.2009 07:04

Onkohan työryhmässä oikeat henkilöt mukana? Ettei kävisi niinkuin Kuusamon terveydenhuollolle, eli jyrkkä alamäki.


Tarja.
2.6.2009 05:51

Onko lie uusi sosiaalilaki susi jo syntyessään. Ei kannata odottaa liikoja uudistuksesta. Jos tarkemmin ajattelee sosiaalilakia olisi pitänyt uudistaa 20 vuotta sitten. Niin mitä sitten. Yleensä sosiaalilakien uudistuksista ei seuraa mitään hyvää köyhille ja syrjäytyineille, perheille sekä muille ihmisille.


Glopaalisti kyykytetty
2.6.2009 02:41

Keskiverto virka-ihmisellä on keskitysleirinhoitajan mielenlaatu. Kun tällainen ihminen käskytetään valehtelemaan ja vääristelemään asiakkaan tappioksi niin eihän sillä lailla itsessään ole mitään virkaa. Sama se missä se pilkun paikka on jos porukkaa ei vaihdeta. Köyhyys tulee vain lisääntymään ja töitä ei ole eikä tule. Kansalaispalkka on tulevien päättäjien ainut keino säästää nahkansa.


Lukija
2.6.2009 00:57

Mitähn ne siellä juonii? Ei hyvältä kuulosta vaikka ei tuosta saa kuvaa mitä meinataan tehdä


Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat | Kotimaa Down Up
Mainos

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös