Soini purki tuoh­tu­mus­taan mediaan

Perussuomalaisten Timo Soini on puuttunut puolueensa kohteluun mediassa.

Perussuomalaisten Timo Soini on puuttunut puolueensa kohteluun mediassa.

Soini arvosteli perussuomalaisten puoluevaltuustossa ankarasti Helsingin Sanomia pääkirjoituksesta, jossa perussuomalaisia suositettiin käyttämään natsi-Saksaan viittaavia ruskeita paitoja ja sanottiin, että kyseessä on vitsi.

Soini muistutti, että mediaa ei voi hallita, itseään voi. Kun media tekee väärin, se pitää myös sanoa.

– Helsingin Sanomien pääkirjoitus murjaisi seuraavan vitsin: ”perussuomalaisten tulisi käyttää tästä lähtien ruskeaa paitaa, jotta heidän poliittinen ja henkinen suuntautuneisuutensa tulisi kaikille selväksi”. Miltä tuntuu? Tämä oli vitsi. Meillä tällaisesta vitsistä on seurauksensa, en tiedä, onko Helsingin Sanomilla.

Soini sanoi, että puuttuu asiaan viimeisen kerran, eikä enää ”mätvää” tällä asialla.

– Mutta ei perussuomalaista kansanliikettä, ihmisiä, teitä, voi luonnehtia näin.

Soini sanoi toimittajille pitävänsä Helsingin Sanomien huumoria yhtä huonona kuin kansanedustaja James Hirvisaaren avustajan hihamerkkikirjoituksessa. Hän toivoi, että seurauskin siitä on sama.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä