Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin mukaan demokratia toteutuu Espanjan vakuussopimuksen eduskuntakäsittelyssä huonosti.
Hän viittaa siihen, ettei koko sopimustekstiä saatu käännettyä ajoissa kansanedustajille. Soinin mukaan kansanedustajat joutuvat nyt toimimaan englanninkielisen version varassa.
Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen (sd.) myönsi, että aikataulu on haastava Espanjan lainaohjelman käsittelyyn. Hän muistutti, että aikataulu on ollut tiukka muillekin euromaille. Urpilainen kommentoi Espanjan lainoittamista suuren valiokunnan kokouksen jälkeen.
Urpilaisen mukaan nopealla päätöksellä varmistetaan se, että euroalue pystyy nopeastikin reagoimaan Espanjan mahdolliseen talletuspakoon.
Soini kertoo yöunien jääneen vain reiluun neljään tuntiin, kun hän perehtyi yötä myöten sopimuspapereihin.
– Ainoa miten tästä voi pysyä perillä on se, että minulla on kymmenvuotinen kokemus europarlamentista ja EU-valiokunnasta, Soini sanoi STT:lle eduskunnassa.
Soinin mukaan Espanjan pankkituki on verrattavissa krapularyyppyyn, joka tuo vain hetken helpotuksen.
Soini: Demokratia toteutuu huonosti
Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin mukaan demokratia toteutuu Espanjan vakuussopimuksen eduskuntakäsittelyssä huonosti.
Mainos
Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä
Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi