Sipilä ei hyväksy vel­kais­ten maiden tu­ke­mis­ta

Keskustan puheenjohtajan Juha Sipilän mukaan Suomi ei voi Espanjan jälkeen enää jatkaa velkaisten maiden tukemista.

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä kritisoi velkamaiden tukemista.
Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä kritisoi velkamaiden tukemista.
Kuva: Kaleva

Keskustan puheenjohtajan Juha Sipilän mukaan Suomi ei voi Espanjan jälkeen enää jatkaa velkaisten maiden tukemista.

Hän kertoi olevansa huolissaan siitä, että Suomi joutuu nyt tekemään kriisin keskellä nopeita päätöksiä, jotka voivat lopulta johtaa päätökseen eurobondeista tai yhteisestä velasta.

Sipilä harmittelee, ettei kokoomus antanut eilisessä Espanja-keskustelussa selkeää kantaa eurobondeihin. Hänen mielestään oli kuitenkin positiivista kuulla, ettei pääministeri Jyrki Katainen (kok.) ole enää valmis kasvattamaan kriisirahastoja nykyisestä.

Kriisin etenemiseen Sipilällä oli selvä kanta.

– Etelä-Euroopan maat haluavat yhteistä velkaa, Saksa taas ajaa poliittisen integraation syventämistä. Jonain päivänä näistä syntyy kompromissi.

Eduskunnan torstainen Espanja-keskustelu rakentui pitkälti Timo Soinin (ps.) ja hallituksen väliselle kiistelylle perussuomalaisten eurokannoista. Sipilä ei silti harmittele, että toinen oppositiopuolue jäi vähemmälle huomiolle.

– Ei tämä ole teatteri- tai esiintymiskilpailu. En minä salissa aio runoja lausua. Siellä pitää hakea vaihtoehtoja ja käydä rakentavaa keskustelua.

Ilmoita asiavirheestä