Sil­min­nä­ki­jä: Mies sytytti auton tuleen Rak­si­lan mar­ke­teil­la ja pakeni pai­kal­ta

Silminnäkijän mukaan mies heitti palavaa nestettä henkilöauton päälle ja pakeni paikalta polkupyörällä.

Raksilan Marketeilla sunnuntaiaamuna poltettu BMW.
Raksilan Marketeilla sunnuntaiaamuna poltettu BMW.

Henkilöauto syttyi tuleen Raksilan marketeilla kuuden aikaan sunnuntaiaamuna.

Tapahtumahetkellä Raksilassa kauppareissulla olleen silminnäkijän mukaan polkupyörällä liikkellä ollut mies oli heittänyt Citymarketin parkkipaikalla tyhjillään seisseen auton päälle jotain nestettä, minkä jälkeen auto oli roihahtanut nopeasti tuleen.

Silminnäkijän mukaan mies oli lähtenyt tämän jälkeen nopeasti karkuun parkkipaikalta. Paikalla oli tapahtumahetkellä muutamia ihmisiä autoineen. Yhden auton kuljettaja lähti pyöräilijän perään, mutta ei tavoittanut tätä.

Paikalle hälytetty pelastuslaitos sai auton sammutettua.

Kukaan ei loukkaantunut palossa. 

Poliisin mukaan polkupyöräilijä poistui marketeilta Oulun Energia -areenan suuntaan. Häntä ei ole tavoitettu.

Poliisi ei vahvista tietoa siitä, että auto olisi sytytetty tahallaan palamaan. Syttymissyytä selvitellään yhä, mutta poliisin mukaan näyttää ilmeiseltä, että palon olisi aiheuttanut oikosulku auton sähköjohdoissa.

Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä