Sel­kä­me­ren yh­teis­har­joi­tus mönkään - ame­rik­ka­lais­ko­neis­sa vikaa

Suomalaisten ja amerikkalaisten hävittäjäkoneiden yhteisharjoitus Selkämeren yllä on kariutunut tänään.

Suomen Hornetit jäivät tänäänvaille amerikkalaiskollegoitaan Selkämerellä.
Suomen Hornetit jäivät tänäänvaille amerikkalaiskollegoitaan Selkämerellä.
Kuva: Tapio Maikkola

Suomalaisten ja amerikkalaisten hävittäjäkoneiden yhteisharjoitus Selkämeren yllä on kariutunut tänään amerikkalaiskoneiden tekniseen vikaan, kerrotaan Suomen Ilmavoimista STT:lle.

Amerikkalaisten F-16-koneiden oli tarkoitus lentää harjoitusalueelle Viron Ämarista.

Suomen Ilmavoimien F-18-koneet lensivät harjoitusalueelle, mutta joutuivat harjoittelemaan ilman amerikkalaiskollegojaan.

Koneiden oli määrä harjoitella ilmataistelua Selkämeren yllä Porin edustalla. Myös Britanniasta harjoitusalueelle lentäneen ilmatankkauskoneen piti osallistua harjoitukseen. Harjoitukseen osallistuneiden neljän hävittäjän oli määrä tankata lisää polttoainetta Stratotanker-ilmatankkauskoneesta.

Yhteisharjoitus jatkuu huomenna. Ensi viikolla harjoituksiin liittyy mukaan Jas Gripen -hävittäjiä Ruotsista. Aseistamattomat koneet lentävät sekä Suomen että kansainvälisessä ilmatilassa.

Ilmoita asiavirheestä