Sateet ja kuivuus uh­kaa­vat nostaa ruuan hintaa

Pohjois-Euroopassa pitkään jatkuneet rankkasateet ja Pohjois-Amerikan kuivuus uhkaavat korottaa viljan ja lihan hintaa.

Pohjois-Euroopassa pitkään jatkuneet rankkasateet ja Pohjois-Amerikan kuivuus uhkaavat korottaa viljan ja lihan hintaa. Yhdysvalloissa kuivuus on pahin puoleen vuosisataan. Se koettelee keskisiä ja pohjoisia maanviljelyvyöhykkeitä, joista käytetään nimiä vehnävyöhyke (corn belt) ja viljavyöhyke (grain belt).

Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliiton MTK:n vilja-asiamiehen Max Schulmanin mukaan viljojen hinnat ovat olleet nousussa maailman pörsseissä kaksi viime viikkoa.

Hän arvioi hintojen korotuksen näkyvän suomalaiskaupoissa jo syksyllä. Etenkin sianliha, broileri ja kananmunat voivat kallistua.

Schulmanin mukaan viljan kulutus on suurempaa kuin tämänhetkinen sato.

–  Missään päin pohjoista pallonpuoliskoa ei ole odotettavissa huippusatoa viljasta. Monin paikoin ei ole luvassa edes normaalia satoa, sanoo Schulman.

Schulman muistuttaa, että märkyys voi monesti pilata myös laadun eikä vain määrää.

–  Vaikka säätila nyt paranisi, vielä ei voi tietää, kuinka paljon olosuhteet ovat jo ehtineet vaikuttaa laatuun.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä