Mainos

Rymäytetäänkö kovat uutiset tarkoituksella yhdellä kertaa?

Tänään kerrotaan karuja uutisia. Kuntia yhdistetään rajulla otteella, puolusvoimien varuskuntia lakkautetaan, Nokian tehtaalta irtisanotaan tuhat. Julkistetaanko kovat uutiset tarkoituksella samana päivänä, jotta ne kirpaisisivat kansaa vähemmän?

Kotimaa  8.2. | Päivitetty 8.2. | Kaleva Muuta tekstin kokoa -+
Tänään kerrotaan karuja uutisia. Kuntia yhdistetään rajulla otteella, puolusvoimien varuskuntia lakkautetaan, Nokian tehtaalta irtisanotaan tuhat. Julkistetaanko kovat uutiset tarkoituksella samana päivänä, jotta ne kirpaisisivat kansaa vähemmän?

Erikoistutkija Heikkilä Heikki Tampereen yliopiston journalismin tutkimusyksiköstä kommentoi, että kysymys on hyvä. Hän epäilee, että suunnitelma olisi ollut tietoinen. Poliitikot ja yritysjohtajat osaavat kuitenkin käyttää julkisuutta hyväkseen.

"Aikaisemmin tällaisia uutisia ei olisi kerrottu tiedotusvälineissä ennakkoon, vaan olisi odotettu, mitä viranomaiset ja yritysjohtajat sanovat", Heikkilä toteaa. Nyt uutisten ennakointi on tullut jäädäkseen, ja ihmiset alkavat odottaa pahinta jo etukäteen.

"Pyrkiikö Suomen hallitus ja Nokia siihen, että annetaan vahvoja merkkejä, että tilannetta voidaan hallita näin paremmin", heittää Heikkilä.

Yt-tiedottamisessa kaavana on ollut usein se, että yritykset ensin antavat suuria irtisanomislukuja. Nämä luvut pienenevät matkan varrella. Ihmiset haluavat ensin kuulla huonot ja sitten vasta hyvät uutiset. Tämä on keino päästä eteenpäin myös Heikkilän mukaan.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

20/46 kommenttia

Hyvä taktiikka
10.2.2012 11:22

Parempi kertarytinä kuin ainainen kitinä.


eituumittään
9.2.2012 22:01

Ei sieltä taida enää muita uutisia tullakkaan,kuin huonoja yksi tai useampi kerrallaan


Asiantuntija
9.2.2012 13:48

Joo heti vaalien jälkeen on hyvä rysäyttää kerralla kaikki ennen vaaleja kertyneet ikävät asiat ettei vain vaikuttaisi vaalitulokseen. Seuraavan kerran todella ikäviä asioita rysäytetään sitten kuntavaalien jälkeen.


koklandija
9.2.2012 12:52

Kokoomus huijaa aina!! Miksi näitä ei julkaistu vaalien aikana?? Kansaa petkutetaan...


Nimimerkki
8.2.2012 22:19

Niin ja ennenkaikkea pahat uutiset kerrotaan vasta vaalien jälkeen jostain kumman syystä :-)


keskinkertaisuus jyllää (lähes) aina
8.2.2012 21:58

Nämä uutiset tulivat ihan tarkoituksella vasta vaalien jälkeen. Kokoomuksen päätöksiä, joita ei haluttu päästää julkisuuteen ennen presidentinvaaleja. Olisi voitu kostaa, ja ois varmuudella kostettukin Kokoomuksen ehdokkaalle, jos ois tiedetty asiat ennen pressan vaaleja. Eli: kansaa sumutettiin tas kerran. Moni katuu nyt sitä että äänesti voittajaa.


kola-olli
8.2.2012 19:13

Totta kai rymäytetään yhdellä kertaa. Onhan tämä niin monta kertaa nähty temppu, että ei tarvitsisi asiantuntijoilta edes kysyä.


Mätämuna haisee
8.2.2012 18:57

Meillehän tulee kohta TYÖVOIMAPULA, kun joka viikko IRTISANOTAAN muutama TUHAT ihmistä...Tämä vain todistaa mitä valehtelijoita ja huijareita meillä on valtion johdossa.


Oikeus on (kokoomus) voittanut taas
8.2.2012 18:55

Nämä ei saanu vaikuttaa Paavon valintaan pressaksi


KUKA VOITTI ?
8.2.2012 18:46

Yt on pelleilyä, firma ilmoittaa vähennystarpeeksi julkisuudessa 1000hlöä, todellisuudessa tarve olisi vain 500. Luottamusmies saa taisteltua henkilö vähennyksen 800 henkilöön. ja luulee olevansa voittaja ? Luottamusmiehellä parempi mieli :P


Nähnyt
8.2.2012 17:14

Kyllä näyttää hyvältä ajoitukselta. Jos nämä olisi esitetty ennen presidentinvaaleja, niin kyllä tulos olisi muuttunut. Eihän tuollaiseen hallitukseen, siis pääministeripuolueeseen voi luottaa. Tässä varmaan yritetään kaataa syntyvät ongelmat sitten demarien niskaan. Keskustaa ei enää voi ihan kaikesta tässä kuntakartassa syyttää.


Nimimerkki
8.2.2012 17:08

Tuleva vallanvaihto jo alkaa näkyä.


Koko Musta
8.2.2012 17:05

Mulla on suuri säästö ehdotus: Luovutetaan sumi Venäjälle yhdeksi maakunnaksi! Ai jai ku säästetään!


Uuteen nousuun!
8.2.2012 17:03

Aina vaan parempi, niin tajuaapahan porukka että on kovat ajat kyseessä ja että pitää oikeasti ottaa härkää sarvista kiinni. Toivottavasti Suomesta löytyy edelleen Talvisodan henkeä ja saadaan tämä maa taas jaloilleen, eikä sorruta Kreikan kaltaiseen niskurointiin ja pikkumaisen oman edun tavoitteluun.


pöljä
8.2.2012 16:40

Ainoat työssä olevat, ovat vangin vartijat ja kansanedustajat, työt ei lopu, jos linnat pysyy täynnä


vahingoniloinen
8.2.2012 16:16

olisitte pöljät äänestäneet tekin oikeen kuten itse tein, niin ei tarvisi kitistä jäljestä päin. ei olisi tälläistä pöljäilyä ollut tiedossa jos perussuomalaiset olisivat saaneet sen mandaatin jolla he olisivat voineet nämäkin vatipäiset suunnitelmat estää. noh, sitä tunnetusti saa mitä tilaa. itseppähän olette jaskan makuisen soppanne keittäneet joten olkaa vaan hyvillänne ja lusikoikaa ääntä kohti. tätä namia on vielä tiedossa JA PALJON !!.


Nimimerkki
8.2.2012 16:12

Epäily on aiheeton. Väyrynenhän ilmoitti aikeistaan jo eilen.


Politikointia
8.2.2012 15:25

Päätökset olivat jo tehty. Uutiset olivat vain jääneet odottamaan presidentinvaalien yli.


Pitäisi saada katkaisuun.
8.2.2012 15:18

Miten tämä käteisen alkoholiongelma?


Arska
8.2.2012 15:16

Tämä on vasta alkua, että koittakaapa tottua. Seuraavaksi nousee ALVi vähintään 30 prosenttiin, Kreikka kaatuu ja suomen takuut napsahtavat maksuun. Tuotannon työpaikat on jo ulkoistettu vinku-intiaan, kohta lähtee suunnittelupuoli perässä. Verot nousee, palvelut karsiutuu. Jne jne jne.


Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat | Kotimaa Down Up
Mainos

Pienkone putosi Kajaanissa

Pohjois-Suomi 18:14 | Päivitetty 18:24

Pienlentokone putosi maahan Kajaanissa torstaina. Onnettomuus tapahtui Kajaanista Sotkamon suuntaan Ruuhijärven maastossa kello 17.30:n aikaan. C 0 V 3

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös