Rinne: Por­va­ri­hal­li­tus antaisi kylmää kyytiä pal­kan­saa­jil­le

SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne on ilmoittanut, että puolue on yhä valmis hallitukseen. Rinne puhui puolilta päivin alkaneen SDP:n puoluevaltuuston kokouksen alussa.

Antti Rinteen mielestä SDP:llä on yhä mahdollisuudet hallituspuolueeksi.
Antti Rinteen mielestä SDP:llä on yhä mahdollisuudet hallituspuolueeksi.
Kuva: Pekka Lassila

SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne on ilmoittanut, että puolue on yhä valmis hallitukseen. Rinne puhui puolilta päivin alkaneen SDP:n puoluevaltuuston kokouksen alussa.

– Pidämme välttämättömänä, että uusi hallitus sitoutuu kaikessa toiminnassaan suomalaista yhteiskuntaa uhkaavan eriarvoisuuden vähentämiseen ja että se arvioi kaikkia toimiaan myös tämän tavoitteen valossa, Rinne toteaa.

Puolueen tahtoa olla mukana tulevassa hallituksessa ei ole laimentanut se, että myöhään eilen illalla keskustan puheenjohtajan ja hallitustunnustelijan Juha Sipilän pitkään kaavailema yhteiskuntasopimus kaatui työmarkkinajärjestöjen vastahakoisuuden takia.

Mikäli yhteiskuntasopimuksesta olisi päästy yksimielisyyteen, SDP:n paikka hallituspuolueena olisi ollut nykyistä varmemmalla pohjalla, sillä puolueella on hyvät suhteet työmarkkinajärjestöihin.

Nyt tilanne ei ole aivan yhtä valoisa. Rinteen mielestä SDP:llä on kuitenkin yhä mahdollisuudet hallituspuolueeksi. Porvarihallitus antaisi hänen mielestään kylmää kyytiä lapsiperheille, eläkeläisille ja palkansaajille.

– En usko, että esimerkiksi tuntitakuu eli nollasopimusten kielto, palkkatasa-arvo tai oikeudenmukaisempi verotus olisivat kovin korkealla porvarihallituksen agendalla, Rinne toteaa.

Lopullisesti SDP:n kohtalo selviää illalla kello 17 aikaan, jolloin Sipilä on sanonut ilmoittavansa tulevan hallituspohjan.

Ilmoita asiavirheestä