Ra­ja­mä­ki: Paa­te­ron val­lan­käyt­tö näi­vet­tää po­lii­sin kent­tä­toi­min­taa

Entinen sisäministeri, kansanedustaja Kari Rajamäki (sd.) arvostelee kovin sanoin poliisiylijohtaja Mikko Paateron toimintaa, kertoo Yle Uutiset.

Entisen sisäministerin, kansanedustaja Kari Rajamäen (sd.) mielestä Paateron toimet ovat heikentäneet poliisin kenttätoimintaa.
Entisen sisäministerin, kansanedustaja Kari Rajamäen (sd.) mielestä Paateron toimet ovat heikentäneet poliisin kenttätoimintaa.
Kuva: Markku Ojala/com.pic

Entinen sisäministeri, kansanedustaja Kari Rajamäki (sd.) arvostelee kovin sanoin poliisiylijohtaja Mikko Paateron toimintaa, kertoo Yle Uutiset. Rajamäen mielestä poliisiylijohtajalle on kertynyt liikaa valtaa, jota pitää karsia.

Rajamäen mukaan Paateron vallankäyttö ja hänen johtamat uudistukset ovat kasvattaneet hallintoa ja heikentäneet kenttätoimintaa.

"Helsinki, keskeinen turvallisuusympäristö, on menettänyt viidessä vuodessa 200 virkaa. Keskusrikospoliisi on menettänyt 70 virkaa. Samaan aikaan on kasvatettu poliisihallitusta entisen lääninjohdon 80 henkilöllä. Kyllä jatkovalmistelussa on lähdettävä siitä, että poliisihallitus puretaan, että tämä Paateron palatsi puretaan", Rajamäki sanoo.

Rajamäki vaatii, että seuraavan rakenneuudistuksen vetäjäksi pitää valita ulkopuolinen selvitysmies.

Ylen uutinen

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä