Vaaratilanne tehdasalueella Raisiossa on saatu hallintaan ja työntekijät saavat palata työpaikoilleen.
Raisio Yhtymän kasviöljytehtaalla syntyi räjähdysvaara, kun uuttamosta lähtenyt tulipalo sytytti myös läheisyydessä sijaitsevan heksaanisäiliön eristeet. Säiliötä jäähdytettiin iltapäivällä.
Pelastuspäällikkö Juha Virto sanoo säiliössä olleen kuumia kohtia, joihin oli vaikea saada sammutetta eli vettä tai höyryä.
Heksaanisäiliö ja uuttamo sijaitsevat samassa rakennuksessa. Uuttamossa käsitellään heksaania, joka on helposti räjähtävä kaasu.
Säiliö sijaitsee keskellä Raision tehdasaluetta. Palokunta eristi alueen noin 150 metrin säteeltä säiliön ympäriltä. Tältä alueelta evakuoitiin tehtaiden työntekijät, yli sata henkilöä.
Yhtiön viestintäjohtajan Taru Narvanmaan mukaan tulipalo syttyi, kun suljetussa prosessissa kasviöljyn valmistuksessa käytetty rouhe syttyi palamaan ja sytytti putkiston sisällä eristeen ja suodattimen.
Raisio Yhtymälle aiheutuneita vahinkoja on vielä vaikea arvioida. Tehtaan ulkoseinissä ei näy merkkejä tulipalosta, koska mahdolliset vauriot ovat tehtaan sisällä.