Qstock 2016 täy­den­si oh­jel­maan­sa 15 esiin­ty­jäl­lä – tuorein kiin­ni­tys tuk­hol­ma­lais­räp­pää­jä El­lip­hant

Qstock-festivaali on julkistanut lisää ensi kesän esiintyjiä. Viimeisin ulkomainen kiinnitys on elektropoppia, EDM:ää ja räppiä yhdistelevä Ellinor Olovsdotter eli Elliphant Ruotsista.

Arkistokuva viime vuoden Qstockista.
Arkistokuva viime vuoden Qstockista.
Kuva: Maiju Torvinen

Oululainen Qstock-festivaali on julkistanut lisää ensi kesän esiintyjiä. Tuorein ulkomainen kiinnitys on ruotsalainen elektropop-artisti Elliphant, jonka maaliskuussa ilmestyneellä Living Life Golden -levyllä vierailevat muun muassa Azealia Banks, Major Lazer ja Skrillex. (Katso tästä Qstockin ohjelma kokonaisuudessaan.)

Toinen uusi ulkomainen vieras on ukrainalainen Jinjer, joka yhdistelee metalcoreensa ripauksen progemetallia. Melodisuutta yhtyeen mäiskeeseen tuo naisvokalisti Tatjana Shmailjuk.

Ensi kesänä Qstockissa nähdään myös Stam1na, Paperi T, oululaislähtöinen Ellinoora, Evelina, Vilma Alina, Maija Vilkkumaa, Reckless Love, Stig, oululainen Temple Balls, Death Hawks, Anna Abreu, Mikael Gabriel ja jokaisessa Qstockissa soittanut oululainen Radiopuhelimet.

Festivaali on jo aiemmin julkistanut ensi kesän esiintyjistään muun muassa brittiläisen The Prodigyn sekä ruotsalaiset The Cardigansin ja Opethin.

Loput esiintyjät ja lavakohtaiset aikataulut kerrotaan touko–kesäkuun vaihteessa.

Festivaalin kuudella lavalla esiintyy kahden päivän aikana yli 60 artistia.

Qstock järjestetään Kuusisaaren ja Raatin alueella Oulussa 29.–30.7.2016.

Ilmoita asiavirheestä