Suomi lähtee mukaan Yhdysvaltojen ja Viron järjestämään lentoharjoitukseen. Asiasta kertoi perjantaina presidentti Sauli Niinistö. Ulko- ja turvallisuuspoliittinen valiokunta, utva päätti asiasta perjantaina pidetyssä kokouksessaan.
Myös Ruotsi osallistuu kyseiseen harjoitukseen.
Suomen ja Ruotsin ilmavoimat ovat mukana maaliskuun puolivälissä alkavassa lentoharjoituksessa, joka tapahtuu Pohjanlahdella. Harjoitusten aikana lennettään Suomen ja Ruotsin ilmatilassa sekä kansainvälisessä ilmatilassa.
Pääministeri Alexander Stubbin mukaan amerikkalaiskoneiden mahdollinen tulo Suomen tai Ruotsin kentille selviää, kun harjoituksen yksityiskohdat muodostuvat. Stubbin mukaan harjoituksiin osallistuminen ei vaatinut poliittista kompromissia.
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Timo Soini totesi olevan hyvä asia, ettei nyt synny väärinkäsitystä siitä, että Suomi osallistuu Viron ilmatilan puolustamiseen.
Kyseinen harjoitus herätti Suomessa kohua tammikuussa. Yhdysvaltojen lähetystöstä kerrottiin tuolloin, että Suomi on kutsuttu mukaan lentoharjoituksiin. Suomen puolustusministeriö sanoi, että kutsua ei ole tullut.
Sittemmin selvisi, että kutsu oli tehty suullisesti. Pian sen jälkeen Suomi sai Yhdysvalloilta virallisen kutsun harjoituksiin.