Poliisi toivoo, että vanhemmat muistaisivat vastuun lastensa tekemisistä ja seuraisivat, mitä lapsen repusta löytyy, ennen kuin nuoriso lähtee kaupungille katsomaan ilotulitusta.
Uudenvuoden vietto kokoaa poliisin mukaan paljon ihmisiä taajama-alueille ja myös päihteiden käyttö näkyy hyvin yleisesti katukuvassa. Valitettavasti liian usein myös alaikäisiä päihtyneitä näkyy liikkeellä.
Raketteja saavat ampua
vain yli 18-vuotiaat
Poliisi muistuttaa myös, että raketteja ja muita ilotulitusvälineitä saa pitää hallussaan ja käyttää vain 18 vuotta täyttänyt henkilö, eikä niitä saa luovuttaa alle 18-vuotiaille.
Raketteja saa ampua uudenvuodenyönä kello 18-02 välisenä aikana.
Poliisi voi ottaa haltuun räjähdysaineet ja muut vaaralliset esineet tai aineet siltä, jonka voidaan perustellusti epäillä ikänsä, päihtymyksensä, mielentilansa tai muiden olosuhteiden perusteella aiheuttavan välitöntä vaaraa yleiselle järjestykselle ja turvallisuudelle.
Alaikäiseltä otetaan aina kaikki räjähteet ja ilotulitteet poliisin haltuun. Poliisilla on mahdollisuus kirjoittaa myös sakkoa lainvastaisesta menettelystä.