Pe­rus­suo­ma­lais­ten Olli Immonen jätti taas täys­is­tun­to­ja väliin

Perussuomalaisten kansanedustajat Pentti Oinonen ja Olli Immonen sekä RKP:n Mats Nylund ovat olleet eniten pois täysistunnoista viime keväänävalitun eduskunnan ensimmäisellä istuntokaudella.

Olli Immonen. Arkistokuva.
Olli Immonen. Arkistokuva.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Perussuomalaisten kansanedustajat Pentti Oinonen ja Olli Immonen sekä RKP:n Mats Nylund ovat olleet eniten pois täysistunnoista viime keväänä valitun eduskunnan ensimmäisellä istuntokaudella.

Istuntoja on ollut kaikkiaan 85, joista Oinonen on ollut pois 48, Nylund 45 ja Immonen 26 kertaa.

Oinonen ja Nylund ovat olleet pois sairauksien vuoksi, molemmille on tehty leikkaus.

- Vuoden aikana viisi kertaa leikattiin selkä, Oinonen kertoo STT:lle.

Nylundille tehtiin marraskuun lopulla iso vatsaleikkaus.

Immonen ei ole toistaiseksi kommentoinut STT:lle poissaolojensa syytä. Hänellä oli paljon poissaoloja myös viime vaalikaudella, silloin hän kertoi syyksi pitkittyneen flunssan. Kansanedustajien ei tarvitse toimittaa erillistä sairauslomatodistusta eduskuntaan.

Tiedot on kerätty eduskunnan pitämästä kansanedustajien poissaolotilastosta.

Neljänneksi eniten poissaoloja on keskustan Mikko Alatalolla, mutta häntäkään STT ei ole tavoittanut.

Täysistuntoja jätti väliin myös esimerkiksi RKP:n ensimmäisen kauden kansanedustaja Joakim Strand. Hän kertoo syyksi lukuisat tärkeät luottamustoimet kotiseudulla Vaasan vaalipiirissä.

- Joskus esimerkiksi lobbaaminen Brysselissä on tärkeämpää kuin muodollinen läsnäolo täysistunnossa, Strand perustelee.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä