Oulun kaupungilla on liian vähän kylmäpaikkoja vainajia varten. Viime kuussakaan ei Oulun kaupunginsairaalan (OKS) kylmiö riittänyt.
OKS:n rinnekerroksen 12 kylmiöpaikkaa olivat viime viikolla täynnä. Kuolemantapauksia sattui kolme enemmän kuin kylmiössä on paikkoja, joten vainajat piti viedä OYSin patologian osastolle.
”Se meillä on hätävarana. Vainajien säilytystilat ovat aivan liian pienet”, toteaa palveluesimies Sirkka Viitanen OKS:sta
”Tämä on arkipäivää. Joka kuukausi näin tapahtuu. Tilanne on murheellinen. Omaiset joutuvat kyselemään vainajaa vieraasta talosta”, Viitanen suree.
Oulun väkiluku kasvaa koko ajan. Viitasesta tarvetta olisi ainakin 20 kylmäpaikalle, lähes tuplasti enemmän kuin nyt.