Oulun po­lii­sin uudet Möhköt otetaan käyt­töön – katso video

Oulun poliisi esitteli maanantaina uusia ajoneuvojaan tiedotusvälineille. Kuorma-autoalustalle rakennetut ajoneuvot ovat edeltäjiään kokoluokkaa suurempia ja tarjoavat uutta teknologiaa poliisityöhön.

Oulun pääpoliisiasemalla Hiukkavaarassa esiteltiin maanantaina sekä uusi vaaka-auto (vas.) että uusi johtoauto.
Poliisin uusi johtoauto maksaa satojatuhansia euroja, kertoo ylikomisario Marko Törmänen.
Oulun pääpoliisiasemalla Hiukkavaarassa esiteltiin maanantaina sekä uusi vaaka-auto (vas.) että uusi johtoauto.
Oulun pääpoliisiasemalla Hiukkavaarassa esiteltiin maanantaina sekä uusi vaaka-auto (vas.) että uusi johtoauto.
Kuva: Moilanen Jukka-Pekka

Oulun poliisi esitteli maanantaina uusia ajoneuvojaan tiedotusvälineille. Kuorma-autoalustalle rakennetut ajoneuvot ovat edeltäjiään kokoluokkaa suurempia ja tarjoavat uutta teknologiaa poliisityöhön.

Uusi johtoauto on jo ristitty "Möhköksi", mutta samaa nimeä käytetään kuulemma myös vaaka-autosta.

Ajoneuvot tulivat Oulun poliisilaitoksen vuodenvaihteessa. Oulun poliisin liikennesektorin johtaja, ylikomisario Marko Törmänen sanoo, että molemmista ajoneuvoista kerätään nyt kokemuksia poliisin varsinaisessa työssä.

– Meillä on hyvä maine pilottipoliisilaitoksena ja meihin luotetaan. Annamme ajoneuvoista käyttökokemuksiemme perusteella säännöllisesti palautetta, kiitoksia ja parannusehdotuksia, Törmänen sanoo.

Uusia vaaka-autoja on nyt hankittu valtakunnallisesti neljä kappaletta, joista yksi Oulun poliisilaitoksen alueelle. Sekä vaaka-auto että johtoauto liikkuvat molemmat Oulun poliisilaitoksen alueella ja johtoautoa voidaan käyttää tarvittaessa myös koko Pohjois-Suomen alueella.

Mercedes-Benz Sprinterin alustalle rakennetut autot lähtevät pian liikenteeseen. Johtoautoa käytetään isommissa operaatioissa, mutta myös kenttäjohtajan autona päivittäisessä poliisitoiminnassa. Vaaka-autoa käytetään raskaan liikenteen valvonnassa.

Kalliita autoja ei ole tarkoitus seisottaa poliisiaseman pihassa: johtoauto on usean sadantuhannen euron hintainen, ja vaaka-autokin on ollut merkittävä investointi.

– Ei sekään alle sadan tuhannen euron lähde, Törmänen sanoo.

Autojen hankinta on lähtenyt poliisin tarpeista. Vanhemmat, Transporter-malliset ajoneuvot ovat käyneet kantavuudeltaan ja sisätiloiltaan pieniksi.

Moderneilla ajoneuvoilla varmistetaan, että poliisin työ sujuu jouhevasti kentällä. Esimerkiksi vaaka-autoon mahtuu nyt 14 vaakayksikköä eli kahdenkymmenen kilon painoista puntaria, jolla ajoneuvoja ja niiden vetämiä kärryjä voidaan punnita.

Johtoauto puolestaan sisältää johtamista tukevaa teknologiaa. Ajoneuvossa on entisiin poliisiautoihin verrattuna lisää tietoteknologiaa ja tietoliikenneyhteyksiä sekä esimerkiksi oma aggregaatti, jolloin ajoneuvo on omavarainen sähkönsaannin suhteen.

Lisäksi uusissa poliisiautoissa on uusi väritysmalli sekä viimeisin hälytysvalotekniikka.

Ylikomisario Marko Törmänen Oulun poliisista esitteli uden vaaka-auton ja uuden johtoauton maanantaina Hiukkavaarassa Oulun pääpoliisiasemalla.
Video: Jukka-Pekka Moilanen
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä