Yliopistoissa uskotaan, että opintoajan rajaaminen on vauhdittanut opiskelijoiden valmistumista.
Vuonna 2005 tuli voimaan lakimuutos, joka rajasi opinto-oikeuden kandidaatin ja maisterin tutkintoon seitsemänvuotiseksi. Tätä ennen opinto-oikeus oli käytännössä ikuinen.
– Uskon, että rajaus antaa ryhtiä opiskeluun. Takaraja on hyvä monissa asioissa, toteaa opintopalveluiden osastopäällikkö Mikko Markkola Tampereen yliopistosta.
Lakimuutoksen vuoksi useiden satojen opiskelijoiden opinto-oikeus kuitenkin katkesi viime kuussa. Lisäaikaa myönnettiin sitä hakeneille lähes poikkeuksetta.
Lisäaikaa jätti yliopistojen mukaan hakematta moni, jolla on opinto-oikeus jossain muualla.
– Tampereen yliopistosta valmistuu kaksi kolmasosaa meillä aloittaneista. Noin kymmenen prosenttia meillä aloittaneista valmistuu jostain muusta korkeakoulusta Suomessa, Markkola kertoo.

Kommentit
Mikäs on kaiken kaikkiaan keskeyttämis prosentti? Taitaa lähivuosina nousta kovalla tahdilla ja jengiä jää ilman tutkintoa ja tulevaisuutta joidenkin älyttömien takarajojen takia. Opintotukien tiukentaminen on ihan ok, mutta opintojen pituutta ei olisi pitänyt noin rankaksi vetää samanaikaisesti. Toki jos on sinkku ja terve niin tuohon vaatimukseen päästään, mutta annas olla jos on sairauksia tai tenavia jaloissa pyörimässä. Elanto se on silloionkin ansaittava ja lapset syötettävä, eipä siinä mikään opintojen takaraja paljoa auta, masentaa vaan kun takaraivossa jyskyttää deadline ja kaikki pitää suorittaa alarimaa hipoen jotta saa paperit. Ei ole hääviä saati sitten tiedonnälkää tyydyttävää.
Oulun yliopistossakin opiskeluajat ovat lyhentymässä Selitykset ovat ehkä eniten opintotukiehtojen kiristymisessä ja tutkintojen kokoleikkurissa. Opintojen kestoon vaikuttaa eniten niiden liikkeellelähtö. Huonosti käynnistyneet ja pitkittyneet opinnot eivät johda valmistumiseen kuin ani harvoin.
Hassua, että muista yliopistoista kuuluu ihan erilaisia kommentteja.
Usko on näköjään nykyään tiedon väärti. Ennen yliopistoissa pyrittiin sentään tutkittuun tietoon, mutta nykyään pelkkä usko riittää, mutta mitäpä sitä asioita tutkimaan kun uskollakin pärjää.
Ajattelin ihan samaa.