Viime vuonna kohistiin kouluruuan natriumglutamaatista, joka voi aiheuttaa joillekin yliherkkyyttä. STT:n soittokierroksen perusteella arominvahvennetta ei enää käytetä ainakaan Tampereella, Helsingissä, Mikkelissä, Oulussa tai Turussa.
Koulukeittiöistä kerrotaan, että natriumglutamaatin paikan on ottanut hiivauute. Sitä sisältyy yleensä liemivalmisteisiin, joita mainostetaan natriumglutamaatittomiksi.
Tarkimmat ovat jo kritisoineet, että hiivauute on käytännössä samaa tavaraa kuin natriumglutamaatti. Hiivauutetta ei kuitenkaan luokitella lisäaineeksi.
—? Kummassakin on glutamiinihappoa. Kyllä siinä samasta aineesta on kyse, vahvistaa ylitarkastaja Annika Nurttila Elintarviketurvallisuusvirasto Evirasta.
Dosentti Ursula Schwab Itä-Suomen yliopistosta katsoo, että natriumglutamaatin ja hiivauutteen eroja ei ole syytä miettiä koulukeittiöissä.
—? Tämä on esimerkki ravitsemuskeskustelusta, jossa ei ole päätä eikä häntää, koska se peittää todelliset ravitsemusongelmat. Niillä, jotka saavat hurjan paljon lisäaineita, on ravitsemuksessaan lukuisia muita ongelmia.