MTV: Tal­vi­vaa­ran kon­kurs­si­pe­sä eh­dot­taa kalan al­ku­pe­rän sa­laa­mis­ta

Talvivaaran konkurssipesä on ehdottanut purkuputkihakemuksessaan, että jätevesien purkuputken läheltä kalastettua kalaa voitaisiin jatkossa markkinoida eri...

Talvivaaran kaivosaluetta.
Talvivaaran kaivosaluetta.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Talvivaaran konkurssipesä on ehdottanut purkuputkihakemuksessaan, että jätevesien purkuputken läheltä kalastettua kalaa voitaisiin jatkossa markkinoida eri paikannimellä, jotta kalastuselinkeino ei kärsisi. Asiasta uutisoi MTV verkkosivuillaan.

MTV:n mukaan konkurssipesä ehdottaa hakemuksessaan aluehallintovirastolle, että Nuasjärven kalaa voitaisiin jatkossa markkinoida laveasti Oulujärven vesistön kalana. MTV:n haastattelemat kalastajat tyrmäävät ajatuksen elintarvikelain vastaisena.

Talvivaaran kaivokselta lähtevä jätevesien purkuputki olisi noin 18 kilometrin pituinen ja päättyisi Nuasjärveen. MTV:n mukaan putken rakentamisesta jätettiin maanantaina satoja muistutuksia Pohjois-Suomen aluehallintovirastolle.

Kainuun ely-keskuksen mukaan putkesta ei todennäköisesti aiheutuisi merkittäviä haitallisia ympäristövaikutuksia.

Oulun Vesi jättää hakemuksesta muistutuksen. Oulun Veden johtaja Jouni Lähdemäki sanoo, että oululaisten käyttämän veden laadun turvaamisessa kaikki riskit on minimoitava.

Ely: Vesi liian korkealla

Talvivaaran kaivoksen patoaltaissa vesi on liian korkealla, varoittaa Kainuun ely-keskus. Sen mukaan altaissa ei ole enää riittävästi tilaa kevään sulamisvesille. Pato-onnettomuusriskiä ei keskuksen mukaan tällä hetkellä kuitenkaan ole.

Kaivokselta pohjoiseen sijaitsevalla Latosuon altaalla sekä eteläisellä Kortelammen altaalla vesi on keskuksen mukaan noussut yli patojen ylivedenkorkeuden tason.

Latosuon padolla veden pinta on ollut padolle määritellyn ylivedenkorkeuden yläpuolella marraskuusta ja Kortelammen padolla joulukuusta lähtien. Kainuun ely-keskus katsoo, että kyse ei enää ole tilapäisestä ylivedenkorkeuden ylityksestä.

Keskus on kehottanut Talvivaara Sotkamo Oy:n konkurssipesää alentamaan vedenkorkeuksia. Konkurssipesälle on annettu aikaa 26. tammikuuta asti selvittää, mihin toimiin se ryhtyy asian korjaamiseksi.


Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä