Mikko, 28, on toista kertaa suljetulla osastolla kannabispsykoosin takia.
"Potilastovereiden kanssa olen käyttänyt lausetta, että tämä oli toinen psykoosi, mistä mä olen jäänyt kiinni. Oli mulla aiemminkin flippailuja, sellaista vuoristorataa", mies selvittää nyt aika "normioloon" toipuneena.
Mikon mielenkiinto kannabikseen heräsi murrosiässä.
"Ekat kokeilut oli 16-17-vuotiaana heinällä eli hamppukasvin lehdellä."
Polttelu oli me-henkistä hengailua, yksinäisyyden pakenemista. Kaveriporukka ei painostanut hampun käyttämiseen. Kotiolotkin olivat ihan kelvolliset.
Ensimmäiset psyykkiset oireet kannabiksesta tulivat ensimmäisten kokeilujen jälkeen, lukioikäisenä. "Tuli pelkoa ja vainoharhaa. Aika pian tuli masennus, ja siihen aloitettiin masennuslääkitys."
Mikon mukaan kannabistouhu muuttui vakavaksi täysi-ikäisenä. Hän käytti kukintoja ja myöhemmin katuhasista eli "peruslätkää", joka on toisinaan heikkolaatuista ja epämääräisillä aineilla jatkettua.
"Lopulta päiväannoksen saaminen rupesi vaatimaan niin paljon taloudellisia voimavaroja, että aloin viljellä itse. Siitä lähtien sitä oli saatavilla joka päivä. Sitä meni, kun oli hereillä."
Mikolta jäi lukio kesken. Armeijan jälkeen hän suoritti iltalukion ja oli pätkätöissä muun muassa vartijana ja rakennuksilla.
Viime syksynä Mikko aloitti opinnot ammattikorkeakoulussa, mutta ne jäivät kesken, kun omaiset toimittivat sairaalaan psykoosioireiden takia.
Psykoosin määritelmään kuuluu todellisuudentajun vääristyminen. "Mä itse olen käyttänyt sellaista termiä kuin jeesuspsykoosi. Nyt ja kesällä 2005 se oli samankaltaista: Tuli harhakuvitelmia ja vaikea-asteinen identiteettikriisi. Tuli kuvitelmia, että mä olen uskonnollisesti merkittävä henkilö. Luin Raamattua ja muita uskonnollisia kirjoja alusta loppuun."