Kemi-Tornion käräjäoikeus on tuominnut veljekset Markus Kransin ja Joakim Peter Kransin 3 vuoden ja 10 kuukauden mittaisiin ehdottomiin vankeusrangaistuksiin törkeästä pahoinpitelystä.
Markus Krans sai lisäksi tuomion huumausainerikoksesta, lievästä ampuma-aserikoksesta, rattijuopumuksesta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja huumausaineen käyttörikoksesta,
Tuomioon johtanut pahoinpitely tapahtui Torniossa viime helmikuussa.
Oikeuden mukaan Kransit olivat menneet uhrin asunnolle ja alkaneet pahoinpidellä häntä. Teon motiivina oli uhrin avulla saada järjestettyä heidän etsimänsä neljäs mies asunnolle.
Veljekset pahoinpitelivät uhria lyömällä häntä monta kertaa pesäpallomailalla päähän, kuristamalla ja pudottamalla käsipainon hänen reitensä päälle. Miestä lyötiin katana-miekalla käteen ja hänen kasvoilleen suihkutettiin kyynelkaasua.
Oikeuden mukaan syytetyt myös ampuivat uhria pistoolilla jalkaan ja löivät häntä pöydänjalalla sekä jalkajousen perällä.
Tunteja jatkuneiden väkivallantekojen jälkeen Kransit teippasivat uhrin kädet ja suun ja veivät hänet autoon. Uhri pääsi pakenemaan jäätyään autoon yksin. Hän sai hälytettyä apua.
Oikeus: Kidutuksen piirteitä, mutta ei tarkoitusta tappaa
Uhri sai ampumahaavan jalkaansa, haavaumia ympäri kehoa ja leikkausta vaatineen päävamman. Vamma oli lääkärin arvion mukaan potentiaalisesti hengenvaarallinen.
Syyttäjä vaati ensisijaisesti molemmille tuomiota tapon yrityksestä ja toissijaisesti törkeästä pahoinpitelystä.
Markus Krans myönsi osan teoista, mutta kiisti tapon yrityksen. Joakim Peter Krans kiisti, että hänellä olisi mitään osuutta tekoon. Hänen mukaansa kyseessä oli toinen henkilö.
Oikeus katsoi kuitenkin todistetuksi, että molemmat olivat syyllistyneet tekoon, ja se oli tehty yksissä tuumin.
Oikeuden mukaan pahoinpitelyssä oli kiduttamisen piirteitä, mutta teon tunnuspiirteet ja uhrin vammat eivät kuitenkaan todista, että veljesten tarkoituksena oli tappaa uhri. Näin ollen käräjäoikeus tuomitsi miehet törkeästä pahoinpitelystä.
Vankeusrangaistusten lisäksi miehet tuomittiin maksamaan uhrille yhteensä noin 11 500 euroa erilaisia korvauksia. Valtiolle korvattavia oikeudenkäyntikuluja ja muita korvauksia kertyi noin 3500 euroa.