Ma­ri­me­kon "vahva pu­heen­vuo­ro suo­ma­lai­suu­des­ta" vaihtui an­teek­si­pyyn­töön

Kuosikopiointikohu myllertää Marimekossa.

Kuosikopiointikohu myllertää Marimekossa. Suunnittelija Kristina Isola on suunnitellut Metsänväki-kuosinsa ukrainalaisen kansantaiteilijan teoksen pohjalta.

Ylen haastattelussa Marimekon taiteellinen johtaja Minna Kemell-Kutvonen pyytää anteeksi jopa koko Suomen kansalta tapausta.

"Marimekon puolesta haluan pyytää anteeksi Suomen kansalta, että meidän kauttamme tällaista on päässyt tapahtumaan", Kemell-Kutvonen sanoi Ylelle.

Marimekko on pahoitellut tapahtunutta myös Twitterissä.


STT:n haastatelussa Kemell-Kutvonen kertoo, että Marimekossa ollaan tapauksesta shokissa ja suunnattoman pettyneitä. Hän ei vielä osaa sanoa, miten Isolan ja Marimekon yhteistyön käy.

Marimekon Metsänväki-kuosi on koristanut myös Finnairin lentokoneen kylkeä. Nyt kuosi maalataan peittoon.

Finnairin mukaan kone maalataan mahdollisimman pian, mutta kuitenkin niin, että siitä koituisi mahdollisimman vähän haittaa asiakkaille.

"Vahva puheenvuoro suomalaisuudesta"

Kuosi on ehtinyt olla Finnairin koneen kyljessä vain pari viikkoa. Marimekko tiedotti Finnair-yhteistyöstä toukokuun alussa. Tuolloin Metsänväki-kuviossa nähtiin vahvoja piirteitä suomalaisuudesta.

”Kristina Isolan suunnittelema Metsänväki-kuvio on vahva puheenvuoro suomalaisuudesta ja siitä metsän luomasta energiasta, joka pitää meidät elinvoimaisina. Kuviossa kiteytyy metsällinen jylhyys ja sadunomainen sympatia. Tämän iloisen metsätervehdyksen haluamme kuljettaa ystävällisin siivin eri puolille maailmaa”, Kemell-Kutvonen kuvaili tiedotteessa.

Marimekon kuosikopion nosti julkisuuteen Helsingin Sanomat.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä