Maa­han­muut­to­vi­ras­to lak­kaut­taa yli 30 vas­taan­ot­to­kes­kus­ta – Oulun seu­dul­le isoja muu­tok­sia

Maahanmuuttovirasto on päättänyt lakkauttaa yhteensä 33 vastaanottokeskusta. Näiden lisäksi kymmenen keskuksen määräaikainen sopimus päättyy.

Maahanmuuttoviraston mukaan turvapaikanhakijoita on tullut alkuvuoden aikana maltillisesti. Arkistokuva.
Maahanmuuttoviraston mukaan turvapaikanhakijoita on tullut alkuvuoden aikana maltillisesti. Arkistokuva.
Kuva: Petri Hakkarainen

Oikaisu: Jutussa oli alun perin listattu lakkautettaviksi Luona Oy:n vastaanottoyksiköiksi virheellisesti Haapajärvi, SOS-lapsikylä; Kempele, Arjen Avain OY (ODL); Muhos, Nuorten ystävät -palvelut Oy; Oulu/Myllytulli, Oulun ensi- ja turvakoti ry sekä Haapaveden Opisto ja Kainuun Opisto.

Maahanmuuttovirasto on ilmoittanut vähentävänsä Luona oy:n yksiköistä 600 paikkaa.

Maahanmuuttovirasto on päättänyt lakkauttaa yhteensä 33 vastaanottokeskusta. Näiden lisäksi kymmenen keskuksen määräaikainen sopimus päättyy. Myös majoituspaikkojen määrää vähennetään useissa vastaanottokeskuksissa.

Toimien seurauksena majoituspaikkojen määrä vähenee yli 7 000:lla. Majoituspaikkojen määrä on vähennysten jälkeen yli 22 000.

Oulun seudulla lakkautuslistalla ovat muun muassa Muhoksen ja Oulun Hiukkavaaran SPR:n yksiköt. Muhoksen yksikön on määrä sulkeutua heinäkuun loppuun mennessä ja Hiukkavaaran yksikön kesäkuun loppuun mennessä.

Virasto kertoo, että turvapaikanhakijoita on tullut alkuvuoden aikana maltillisesti.

Majoituspaikkojen käyttöaste on noin 80 prosenttia. Vapaiden paikkojen ylläpito maksaa, joten niitä ei haluta pitää tyhjinä.

Maahanmuuttovirasto kertoo, että lakkautettavat yksiköt on arvioitu sellaisiksi, että niistä voidaan luopua. Apuna on käytetty vastaanottokentästä tehtyä arviointia. Yksikkökohtaiset syyt lakkauttamisen taustalla ovat vaihdelleet.

Maahanmuuttoviraston ilmoittamat vaikutukset Pohjois-Suomeen:

Lakkautettavat SPR:n yksiköt:

Muhos, SPR 200 paikkaa, 31.7. mennessä.
Oulu/Hiukkavaara, SPR 340 paikkaa, 30.6. mennessä.
Rovaniemi/Muurola, SPR 300 paikkaa, 30.9. mennessä.
Tervola, SPR 150 paikkaa, 30.5. mennessä.

Majoituspaikkojen vähennykset SPR:n yksiköissä:

Kemi, SPR 100 paikkaa, 30.6. mennessä.
Kemijärvi, SPR 100 paikkaa, 31.8. mennessä.
Kuusamo, SPR 100 paikkaa, 30.6. mennessä.
Oulu/Vallinkorva, SPR 90 paikkaa 30.6. mennessä.
Raahe, SPR 50 paikkaa, 30.6. mennessä.
Rovaniemi, SPR 100 paikkaa, 30.6. mennessä.
Ruukki, SPR 50 paikkaa, 30.6. mennessä.

Haapajärvi, SOS-lapsikylä 14 paikkaa, 30.9. mennessä.
Kempele, Arjen Avain OY (ODL) 30 paikkaa, 31.7. mennessä.
Muhos, Nuorten ystävät -palvelut Oy 7 paikkaa, 30.9. mennessä.
Oulu/Myllytulli, Oulun ensi- ja turvakoti ry 40 paikkaa, 30.9. mennessä.

Määräajan puitteissa lakkaavat yksiköt:

Haapaveden Opisto 15 paikkaa, 31.8. mennessä.
Kainuun Opisto 18 paikkaa, 31.7. mennessä.

Yksikkökohtaiset tiedot ja aikataulut voivat vielä muuttua.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä