Maa- ja metsätalousvaliokunta vaatii lohenpyynnin lopettamista Itämerellä. Valiokunta toteaa antamassaan lausunnossa, että niin sanotusta sekakantakalastuksesta tulee luopua.
Valiokunnan mukaan Itämeren kalastus on suuri uhka lohikannoille, sillä siinähän kalastetaan kaikkien jokien lohta pystymättä erottelemaan jokikohtaisia kantoja.
Valiokunnan lappilainen varajäsen Simo Rundgren (kesk.) on ollut huolissaan muun muassa Simojoen heikon lohikannan säilyvyydestä. "Käytännössä tämä on merkinnyt monien pienten lohikantojen tuhoa", Rundgren sanoo tiedotteessa.
Rundgren kuvailee lausuntoa historialliseksi, sillä se poikkeaa merkittävästi maa- ja metsätalousministeriön linjasta.
Lohikiintiöiden määrittely uusiksi
Valiokunta otti kantaa myös Itämeren lohikiintiöiden määrittelyyn. Nykyisellään kiintiöt määritellään eri valtioiden kesken saalishistorian mukaisesti. Lähtökohtana on vuosikymmeniä sitten määritellyt kiintiötasot, jolloin suurin osa Itämeren lohesta sai lähtönsä istukkaista. Nykyään suurin osa on Tornionjoenlohta.
Valiokunnan mukaan lohikiintiöiden perusteita pitäisi muuttaa noudattamaan kutuvaltioperiaatetta.
"Tämä siirtäisi sekä oikeuden että vastuun lohesta pääosin Suomelle ja Ruotsille, joiden joista suurin osa Itämeren lohista saa alkunsa", Rundgren sanoo.
Valiokunta nostaa esiin myös sen, että jokiin nousevien lohien määrän kasvu tulee asettaa lohipolitiikan tavoitteeksi.