Kaakkois-Suomen rajavartiosto löysi Nuijamaalla viikonloppuna venäläiseltä mieheltä taskulampuksi naamioidun, toimivan sähkölamauttimen. Miehen mukaan lahjaksi saatu laite oli jäänyt autoon Suomen-matkan ajaksi. Asiaa tutkitaan vaarallisen esineen hallussapitona.
Lisäksi toiselta venäläiseltä autoilijalta löytyi saapuvan liikenteen tarkastuksessa kumiluotipistooli, joka oli ladattu neljällä patruunalla. Asiaa tutkitaan ampuma-aserikoksena.
Mies kertoi, että Venäjällä luvallinen ase kuului hänelle. Hän sanoi tienneensä, ettei Suomeen saa tuoda aseita. Tarkoituksena aseen hankintaan oli ollut itsepuolustus, ja hän sanoi unohtaneensa aseen autoon.
– Kättä pidempää löytyy matkailijavirran kasvun myötä entistä enemmän ja tasaiseen tahtiin, sanoo yliluutnantti Janne Määttänen rajavartiostosta.