Kuusi ihmistä am­mut­tiin tu­ris­ti­koh­tees­sa Mek­si­kos­sa

Kuusi ihmistä kuoli ja viisi haavoittui, kun aseistetut miehet avasivat tulen baarissa Meksikossa.

Kuusi ihmistä kuoli ja viisi haavoittui, kun aseistetut miehet avasivat tulen baarissa Meksikossa. Ampuminen tapahtui Etelä-Meksikossa rantakaupunki Cancunin liepeillä. Ampujista kahdella oli konekiväärit ja yhdellä käsiase.

Suosittuun turistikohteeseen järjestetään pakettimatkoja myös Suomesta. Cancun on ainakin toistaiseksi säästynyt maan huumesotiin liittyvältä väkivallalta, jossa on kuollut yli 70 000 ihmistä vuodesta 2007 lähtien.

Helmikuussa Meksikon Tyynen valtameren puoleisella rannalla Acapulcossa naamioituneet asemiehet raiskasivat kuusi espanjalaista naista. He tunkeutuivat naisten vuokraamaan rantataloon yhtä lailla tunnetussa lomakohteessa.

Meksikon presidentti Enrique Pena Nieto on vannonut vähentävänsä väkivaltaa, joka on vuosi vuodelta levinnyt maan pohjoisosista yhä laajemmalle alueelle.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä