Koirien punk­ki­lääk­keis­tä ko­his­taan Fa­ce­boo­kis­sa

Viesti koirien punkkilääkkeiden vaarallisuudesta on levinnyt Facebookissa kulovalkean tavoin parin päivän ajan.

Koirat voivat tuoda punkkeja sisälle kotiin, jossa ne saattavat tarttua myös ihmiseen.
Koirat voivat tuoda punkkeja sisälle kotiin, jossa ne saattavat tarttua myös ihmiseen.
Kuva: Neena Kuukasjärvi

Viesti koirien punkkilääkkeiden vaarallisuudesta on levinnyt Facebookissa kulovalkean tavoin parin päivän ajan. Viestien mukaan punkkipantaa pitänyt koira olisi kuollut. Pannasta oli tullut eläimelle myrkytystila. 

Koirien omistajat ovat kertoneet kokemuksia, kuinka punkkilääkkeet ovat aiheuttaneet koirille iho-oireita ja muita haittoja.

Facebookissa eläinlääkäri Markus Kiili eläinklinikka Otsosta vakuuttaa, että puutiaisten häätöön tarkoitetut lääkevalmisteet ovat hyvin siedettyjä. Niiden käytössä on kuitenkin rajoitteita eläimen iän, lajin ja ihon kunnon suhteen.

"Markkinoilla olevat puutiasten häätöön tarkoitetut lääkkeet eivät oikein käytettyinä imeydy elimistöön, vaan jäävät ihon ja turkin pinnassa olevaan rasvaan", Kiili kommentoi.

Hän kertoo, että eläimet saattavat kuitenkin olla yliherkkiä lääkeaineelle. Yliherkkyysreaktio voi johtaa jopa kuolemaan.

Toisaalta punkkien välittämiä sairauksia löydetään suomalaisista koirista useita tapauksia vuosittain. Nekin saattavat koitua eläimen kuolemaksi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä