Kirkko menee sek­si­mes­suil­le

Helsingin Sexhibition -messuille tulee edustajia myös seurakunnista. He keskustelevat ihmisten kanssa seksuaalisuudesta ja parisuhteesta.

Evankelisluterilainen kirkko osallistuu ensi perjantaina Helsingin Sexhibition -erotiikkamessuille omalla osastollaan. Asiasta kertoi ensimmäisenä Vantaan Sanomat.

Lehden mukaan messuilla on mukana Vantaan seurakuntien perheneuvoja-seksuaaliterapeutti sekä pastori. He keskustelevat ihmisten kanssa seksuaalisuuteen ja parisuhteeseen liittyvistä kysymyksistä.

Osallistumista perustellaan sillä, että erotiikka ja rakkaus ovat kiinteä osa ihmisyyttä. Kirkko painottaa vapaaehtoisuuteen sekä ihmisarvon kunnioitukseen perustuvaa seksuaalisuutta.

"Eihän tämä nyt ihan normaalikonteksti toiminnallemme ole. Me kartutamme kokemusta siitä, että tuntuuko se luontevalta olla siellä ja millaisena ihmiset kirkon läsnäolon kokevat", Tikkurilan kirkkoherra Janne Silvast sanoo Iltalehdessä.

"Kyllähän siinä voi jonkinlainen kontrasti olla. On meillä joku mielikuva siitä, mitä erotiikkamessut ovat, muttei tarkkoja yksityiskohtia. Rohkeasti mennään katsomaan mitä siellä on, ja jälkikäteen mietitään jatkoa."

Messujen muuna tarjontana on muun muassa pornonäyttelijä Mr. Lotharin puuhalava, jossa nähdään muun muassa suuseksin SM-kisat. Sarjoja on sekä miesten että naisten sukupuolielimille.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä