Kela vaati opis­ke­li­jaa mak­sa­maan opin­to­tu­kea ta­kai­sin, oikeus hylkäsi syyt­teen pe­tok­ses­ta

Rovaniemen hovioikeuden mukaan oululainen opiskelija ei syyllistynyt petokseen, kun hän nosti opintotukia lukuvuonna 2012–2013.

-
Kuva: tomi vuokola/arkisto

Oikeuden mukaan oululainen opiskelija ei syyllistynyt petokseen, kun hän nosti opintotukia lukuvuonna 2012–2013, vaikka hän ei saanut suoritetuksi yhtään opintopistettä.

Asiasta päätti Oulun käräjäoikeus viime vuoden toukokuussa, kun se hylkäsi opiskelijaa vastaan nostetun petos-syytteen.

Tapausta käsiteltiin tämän vuoden alussa myös Rovaniemen hovioikeudessa, joka määräsi valtion korvaamaan opiskelijalle koituneita oikeudenkäyntikuluja reilun 1200 euron verran.

Syyttäjä vaati vuonna 1989 syntyneelle miehelle tuomiota petoksesta. Kela oli maksanut hänelle lukuvuonna 2012–2013 yhteensä 3414 euroa opintotukea ja asumislisää. Samana aikana mies ei ollut suorittanut yhtään opintopistettä eikä ollut ilmoittanut asiasta Kelalle. 

Käräjäoikeus perusteli päätöstään syytteen hylkäämisestä opiskelijan lausunnolla, jonka mukaan hän ei ollut tahallisesti erehdyttänyt kansaneläkelaitosta. Hänen opiskelunsa olivat olleet pääasiassa itseopiskelua ja opintopisteet tulivat lukukauden lopussa pidettävistä tenteistä. Miehen mukaan hän oli vasta tenttijakson aikana huomannut epäonnistuneensa opinnoissaan.

Käräjäoikeuden mukaan tahattomuuden puolesta kertoi myös se, että opiskelija oli maksanut korkean lukukausimaksun opinnoistaan. Hän oli aikonut tehdä tenttejä seuraavien tenttijaksojen aikana.

Juttua muokattu 9.1.2017 kello 11.49. Tarkennettu hovioikeuden ratkaisua.

Ilmoita asiavirheestä