Pohjois-Suomessa herättiin tiistaiaamuna monin paikoin hätkähdyttävään näkyyn: kylmän yön jäljiltä lunta oli maassa ainakin Ranualla, Kuusamossa, Posiolla, Haapavedellä, Oulaisissa ja Suomussalmella.
Myös Oulussa sateli tiistaiaamuna lunta.
Nokialta Ranualle Asmuntin kylään kesäloman viettoon saapunut Jani Juutinen kertoo, että aamulla herätessä maa oli valkoisena. "Teiden päällä lunta ei ollut, mutta pitihän sitä heti hakea sukset varastosta."
Juutinen sanoo, että ei muista koskaan aikaisemmin kokeneensa samanlaisia lomasäitä kesäkuussa. "Näin tällä kertaa. Tulipa tämäkin koettua. Ja onneksi lomaa on tiedossa vielä heinäkuun puolella."
Ilmatieteen laitoksen mukaan maanantain ja tiistain välinen yö on ollut Pohjois-Suomessa kylmä. Lapissa pakkasta on ollut paikoin kuusi astetta.
Lunta ja räntää on tänään luvassa kuuroittain ainakin Pohjois-Pohjanmaalla, Itä-Lapissa ja Keski-Suomessa.
Katso lukijoiden lumikuvia juhannusviikolta.
Lähetä oma sääkuvasi numeroon 13222 tai verkkolomakkeella!
Katso paikkakuntakohtaiset sääennusteet Kaleva.fi:n sääsivuilta!