Suopeimmin ehdotukseen suhtautuvat 10 000-20 000 euroa vuosittain tienaavat, penseimmin yli 70 000 euroa tienaavat.
Vapaa kielivalinta ry:n puheenjohtajaa
"Gallupit ovat jo vuosikymmeniä osoittaneet, että suurin piirtein tuollainen osuus kansasta on sitä mieltä, että ruotsi voisi olla vapaaehtoinen kieli", sanoo Tampereen yliopistossa hyvinvointipalvelujen professorina työskentelevä Rostila.
Hän uskoo, että ruotsin asemaa aletaan tarkastella, kun suurimmat puolueet heräävät pohtimaan asiaa suomenkielisten näkökulmasta.
"Asia on tavallaan jätetty ruotsinkielisten käsiin. Esimerkiksi Itä-Suomella on omat alueelliset tarpeensa, jotka jäävät huomioimatta."
Nuorten kiinnostus venäjän kieltä kohtaan on esimerkiksi Kuusamossa pikkuhiljaa lisääntynyt itärajan avautumisen jälkeen. Tällä hetkellä toki vain pieni ryhmä opiskelee venäjää lukiossa. Venäjää opiskellaan myös verkon kautta yhteistyössä Kuhmon lukio kanssa.

Kommentoi
Pakkoruotsi pois, mutta EI todellakaan venäjänkieltä tilalle haluta!
Miksi tästä ei ole keskusteltu? Mahdollisia lahjuksia? http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/opetushallituksen-paajohtaja-ruotsin-kieli-pysyy-perusopetuksessa ja sitten tästä kohta 15 http://www.svenskanu.fi/pdfs/pdf_5_7
Helsingin seudulla ei tosiaan tarvita ruotsia. Kaikki ns."ruotsinkieliset" osaavat sujuvasti suomea. On valehtelua väittää, että pääkaupunkiseudulla pitäisi osata ruotsia - ei tarvitse osata. Työpaikkojen ruotsin kielen vaatimukset ovat keinotekoisia vaatimuksia, turhia vaatimuksia, joista pitäisi päästä eroon. Pakkoruotsi pois!
Ruotsin kieltä ei tarvita työelämässä Helsingissä tai Turussa! Naurettava väite!
Tietenkään ei pidä tehdä venäjästä ja ruotsista pakollisia vaihtoehtoisia oppiaineita. Eikä tietenkään pidä nipistää englannista oppitunteja muiden kielten opiskeluun, koska englanti on ehdottoman tärkeä tämän päivän maailmassa. Mutta pakkoruotsi on ehdottomasti poistettava kaikilta ja kaikilla koulutustasoilla. Siihen käytetyt resurssit on suunnattava muihin kouluaineisiin, esim matematiikkaan, luonnontieteisiin ja ulkomaalaistaustaisten suomen kielen opintoihin. Itse sain kiitettävän arvosanan ruotista, mutta koko 40-v työurani aikana en ole kertaakaan tarvinnut ruotisnosaamista.
Syy siihen,että ruotsinkieliset ovat varakkaampia on juuri tässä järjettömässä kielilaissa. Korkeimpiin virkoihin vaaditaan molempien kielten täydellistä osaamista. No ruotsalainen nyt pakosta oppii suomen. Suomenkielinen ei kuule ruotsia juuri koskaan,eikä tarvitsekaan kuulla.
Venäjää jonkun verran osaavana säälin jo etukäteen niitä "viitosen poikia", jotka itäisissä kunnissa joutuvat B-venäjää opiskelemaan. Jos ei ruotsissa menesty, ei ole toiveitakaan pärjätä venäjässä. Tarkoitan sitä, että venäjän muoto- ja verbioppi on monin kerroin vaikeampaa kuin ruotsin. Varma tapa ryssävihan nostatukseen! Yksi kieli (englanti) pakolliseksi + yksi pakollinen B-kieli luokille 7-9 (joko saksa, ranska, ruotsi, venäjä, espanja ...).
Petteri kyllä suomalaisetkin oppivat kielet, mutta se vaatii ensin yhden sukupolven vanhempia jotka osaavat kielen ja pystyvät sitten opettamaan sitä jälkikasvulleen, koulu yksin siihen ei pysty. Voi olla että ruotsia osaan ja tulen opettamaan sitä lapsilleni, jos he sitä opiskelevat. Itse en sitä käytä, mieluummin vaikka potkut firmasta kuin sanaakaan ruotsia, tämä on periaatteeni, jonka pakkoruotsi aiheutti.
Hyvin on ruotsalainen propaganda uponnut, kun toistetaan, että Helsingissä ei saa töitä ilman ruotsin kielen taitoa. Nyt esimerkiksi Stockmann ja Finnair ovat luopuneet vaatimasta ruotsintaitoa. Miksi? Koska nuorilla ei sitä ole. Miksi ei ole? Koska sitä ei oikeasti koeta tarpeelliseksi. Minä oli valtion keskushallinnossa esittelevänä virkamiehenä yli 20 vuotta ja virkaan vaadittiin ruotsintodistus - mutta itse viranhoidossa ei sitä koskaan tarvittu. Pakkoruotsi ja keinotekoinen virallinen kaksikielisyys ovat jäänne Ruotsin vallan ajalta, joka säilyi vain siksi, että Suomi hävisi sodat. Nyt tilanne on uusi ja se näkyy myös Kalevan ym. teettämässä tutkimuksessa pakkoruotsista - 2/3 suomalaisista haluaa pakkoruotsin pois.
Koulussa on myös pakkomatikkaa, pakkoenglantia, pakkobiologiaa, pakkokemiaa, pakkofysiikkaa jne. Työssäni ja vapaa-ajallani tarvitsen ruotsin kieltä huomattavasti useammin kuin esimerkiksi biologiaa, jota en tarvitse koskaan.
Suomen kansan enemmistö ei taatusti halua mitään pakollista kieltä suomen lisäksi. Kun ruotsi poistuu mahdottomana, ei tietenkään venäjää kukaan halua pakolliseksi, vaan ainoastaan valinnaiseksi englannin ja muiden sivistyskielten jälkeen. Ruotsi ei tietenkään kuulu näihin viimeksi mainittuihin.
Myönnän. en osaa kyrillisia kirjaimia.
Suomeen olisi säädettävä kaikille pakollinen suomi. Muutamille harvoille ruotsinkielisille ummikolle riittäisi ylimenokaudeksi koko maahan yhteensä pari etätulkkia. Suomen vaatimus olisi perusteltua myös siksi, että tänne ei pyrkisi niin herkästi kaikenlaisia vehkeilijöitä.
Asenteeni pakkoruotsia kohtaan viileni, kun katsoin TV:sta, kuinka lääninhallituksen virkamiehiä simputettiin pakkoruotsin pänttäyksellä.Oululaiset virkamiehet osaavat virastoruotsia siin missä, kokkolalaiset tai vaasalaiset kollegansa. Oma kokomukseni neuvotteluista ruotsalaisten kanssa on, että aluksi sovitaan neuvottelukieli, joka on yleiseti englanti. Ruotsia puhutaanjos puhutaan ohjelman ulkopuolella. Näinkin saavat palvelua ne kokkolanseudun 6 000 asukasta jotka puhuvat sujuvasti suomea ruotsin lisäksi. Pieni ruotsinkielinen vähemmmistö ei saa estää aluehallinnon uudistusta Ouluun suuntautumisineen.
Kyllä mun serkku ruotsissa sai opiskella suomea ihan ruotsin kielisessä koulussa, vaikka asuikin ns. maalla. Suomessa on paljon ruotsin kielisiä kouluja. Saako niissä lopettaa sitten suomen opetuksen? Parempi pakkoruotsin poiston tilalta olisi toisen kotimaisen poisto, mutta joku kieli pitäisi kuitenkin valita. Suomessa on myös esimerkiksi englannin kielisiä kouluja. Sieltäkin saa poistaa toisen kotimaisen? Ja englantia on pakko lukea. Englantia luetaan yleensä pisimpään vieraista kielistä. Joissain kouluissa voi valita ranskan tai saksan alkamaan ennen englantia, mutta se seuraa kuitenkin perästä vuoden myöhemmin.
Petterin mielipiteeseen tuskin löytyy mitään lisättävää. Siinä kiteyteytettynä suomalaisten kielitaito sekä kieltenopiskelun tarve ja tulos. Ulkoministeri Stubbin ei tarvitse vaieta suomeksi, ruotsiksi, englanniksi, saksaksi eikä ranskaksikaan, kaikki käytännön kielitaitoa eikä mitään tankeroa, ja käyttäytyykin vielä epäsuomalaisittain, sivistyneesti.
Suomalaiset pölkkypäät.... ette opi englantia, ette opi saksaa, ette opi ruotsia - luulettokko oppivanne venäjää? Turha luulo. Jos oikein yrittäisitte ehkä oppisitte viron kieltä! Herätkää jo - mikä kieli autaa teitä kommunikoimaan pohjoismaihin ja maailmalle? Hävettää kun kuulee ministereiden puhuva (huonoa) englantia pohjoismaisten virkaveljiensä kanssa. Onneksi on edes kielitaitoinen ulkoministeri, Alexander Stubb!!!!!
Voi vielä tulla päivä että tarvitsen katalonian kielen taitoa. Parasta olisi jos katalonian kieli olisi kaikille suomalaisille pakollinen. Olisihan se rikkautta, ja sitäpaitsi minkään kielen osaaminen ei ole pahasta, jne...
Pakkoruotsi on syvältä. Pakkoruotsitus on saatava loppumaan. Lue kielipoliittisia kirjoja! Kustantaja "Books on Demand" on julkaissut monta hyvää suomenkielistä kielipolitiikkaa käsittelevää kirjaa. Tilata voi netin kautta.
Pakot ehdottomasti pois, äidinkielen lisäksi kaksi vierasta kieltä peruskoulussa kuten nykyisinkin, ja vieraista toinen suomi ellei se ole äidinkieli. Meillä on valmiina opettajat ja materiaalit ruotsille, englannille, saksalle, venäjälle ranskalle ja espanjalle, kun noista kahta suomen lisäksi haluaa opiskella ja oppia niin varmasti löytää paikkansa maapallolla.