Kakkostyypin eli aikuistyypin diabetes on laajentunut Suomessa viiden viime vuoden aikana myös lapsiin, kertoo ylilääkäri Pirjo Ilanne-Parikka Diabetesliitosta.
Hän arvioi, että Suomessa on muutamia kymmeniä kakkostyypin diabeetikkolapsia. Tapauksia voi olla enemmän, sillä tautia ei aina huomata aluksi. Lisäksi lapsilla ja nuorilla on alkanut esiintyä myös metabolista oireyhtymää.
Myös oululainen lastentautiopin professori Matti Uhari sanoo, että tapauksia on löytynyt lapsilta yhä enemmän kymmenen viime vuoden aikana.
Diabeteksessä vereen pääsee liikaa sokeria, koska haima ei eritä tarpeeksi insuliinihormonia tai insuliinin vaikutus on heikentynyt. Tyypin yksi diabetes puhkeaa yleensä lapsille tai nuorille, kun kakkostyyppiin sairastutaan yleisimmin ylipainon vuoksi.
Metabolinen oireyhtymä, joka liittyy aineenvaihduntaan, tarkoittaa, että ihmisellä on keskivartalolihavuuden vuoksi useita terveyttä uhkaavia häiriöitä.
Tapausten lukumäärällä ei Uharin mielestä ole merkitystä, vaan niiden ilmaantuminen on jo huolestuttavaa.
Oulun yliopiston lastentautien klinikalle on alkanut tulla yhä enemmän lasten lihavuuteen liittyviä tapauksia.
Aiheesta laajemmin maanantain Kalevassa.

Kommentit
Ykkösdiabetes on sitä, että ei ole mikä tuottaa insuliinia ja kakkosdiabetes on sitä, että ei ole mitä tuottaa tai se mitä haimassa tuotetaan ei ole vaikutusta verensokerin tasapainossa pitämiseen. Kakkonen voi johtaa myös ykkösluokkaan.
Liikunnalla ei ole niin suurta merkitystä kuin makeilla (sokeriset, siirappiset, hiilihydraattiset ja tärkkelyspitoiset) ruoka-aineet. Kun ihmisen verensokeri on korkea ja ei ole muuta toimintaa, niin elimistö yrittää sitäkin korvata ylimääräisellä energiakulutuksella, joka ilmenee hermostuneisuutena, keskittymiskyvyttömyytenä ja levottomuuksina ? niin sanotun ADHD:n esiasteina.
Glukoosin noustessa veressä liian korkealle haima alkaa erittää yliannoksen insuliinia sitä laskemaan ja varastoimaan verensokeriylimäärän, mutta se johtaakin vain haluun syödä-juoda lisää samaa mössöä kirteisesti.
Jatkuvana ja pitkään jatkuvana inputOutput -tilana se johtaa resistenssi-ilmiöihin ja antiksiodantti puuttesta johtuviin tuhlehduksiin so. metabolisiin oireellisiin sairauskuvauksiin eli aineenvaihdunnan häiriöihin eri puolilla kehoa.
Glukoosin varastointitoiminnasta johtuva lihavuus on vain yksi seuraus tuosta verensokerijumpasta, sillä se aiheuttaa myös rasva-aineenvaihdunnan vajavuutta.
Homma on kunnossa, kun käännätte ruokapyramidin toisin päin ja vaihdatte kevytrasvat oliivi-/kookosöljyyn, voihin.
Energiasta 50% näistä rasvoista, 30% protskua(kana, kalkkuna, kananmuna..) punainen liha ei ole kovin hyvä vaihtoehto eläimille annettujen antibioottien ym. takia), hiilihydraatteja loput 20%, marjoja, porkkana, lanttu, nauris, pari hedelmää.
Tällä systeemillä pysyy diabeetikkokin kunnossa niin taatusti myös terve ihminen. Ei liho eikä heittele sokerit ylös ja alas(näin tekee terveelläkin ihmisellä, kun energian päälähteenä on hiilihydraatit) ja jaksaa, virtaa riittää ja mieli pysyy tasaisena tasaisten verensokerien takia.
Suosittelen.
Harvardissa tehdyn tutkimuksen mukaan runsaasti perunaa syövillä on kohonnut riski saada aikuistyypin diabetes. Peruna omaa korkean Glykemia Indeksin eli se on hiilihydraattipommi joka nopeasti kohottaa verensokerin ylös. Jälkiprosessointi kuten uudelleen lämmitys tai perunoiden syöminen kylminä vähentää GI:tä merkittävästi. Ja kun syöt perunat kuorineen maksimoit glykoalkaloidien (solaniini=hermomyrkky) saannin ! Kuoriminen vähentää 30-90% glykoalkaloidien määrää. Ravintoköyhän perunan "hyvyys" perustuu pitkälti maatalouspoliittisiin syihin..
No ei varmasti nyt ole päättäjien vika jos lapset lihavia, ja ei se lihavuus nyt ainakaan ole siitä kiinni mitä lukuaineita koulussa on.. Meillä ei koulussa ollut 80 -luvulla paljon liikuntaa, max 3 h/viikko. Mutta leikittiin pihalla koko ajan. Ja sehän on vanhempien vastuulla, että lapsi liikkuu. Ei 3-4 kertaa viikossa, vaan joka ikinen päivä pari tuntia. Ja kotona ei syöty sipsejä ja karkkia melkein koskaan. Hampurilaisravintolaan pääsi kerran vuodessa. Limua oli kesällä. Mutta saatiin me pullaa ym. makeaa välillä ja kunnon ruokaa 2 kertaa päivässä mutta ilmeisesti se kulutettiin heti pois.
Minä tunnen laiheliini lapsosia ja nuoria ,jotka pysyvät langan laihoina ja liikkuvat vain koulun liikunta tunneilla ja mieluummin harrastavat taiteita yms.. ...kun hoikkana pysymiseen ei tarvitse liikkua.Ja sit on pyöreitä lapsia,jotka liikkuvat päivässä välistä jopa kolme tuntia...
Uskokaa jo hyvät ihmiset, pysykää kaukana tuosta Pekka Puskan menu:sta, siitä ei seruraakko pallon muotoinen keskivartalo ja sokeri tauti !
Minusta tuollainen vanhempien välinpitämättömyys, osaamattomuus, huolimattomuus, you name it, vastaa tuhoisuudeltaan jopa lievää pahoinpitelyä. Ei tietenkään heti, mutta pitkällä aikatähtäimellä. Kuka lapset opettaa terveille ja turvallisille elämäntavoille, jos ei omat vanhemmat? Turha laittaa syytä koulun niskaan, koska kotona ne oikeat elämäntavat ja asenteet opitaan ja kouluissa niitä noudatetaan.
Herätkää! Liikalihavuus tulee, älä ota sitä vastaan!
Mikäs se sairaus on kun sokerit tippuu alas hyvin herkästi kun ei muista syödä ajallaan?Mun tytär on hieman pyöreä ja hänestä ollaan laajasti huolissaan kun syö mini annoksia(lusikallisen perunaa tai riisiä tms. ja mansikoita popsisi mielellään rasiallisen... ..hän urheilee noin kolme neljä kertaa viikossa ja paino on vain nousu suhteessa...
Keitetyssä pastassa ja makaroonissa yli 300 kcal/100g ja hiilihydraatteja 76g. Perunalla 68 kcal ja hiilihydraatteja 14,7. Kun syöt perunat kuorineen, saat terveellistä kuitua ja kivennäisaineitä.
Kaikki ns.kevytlevitteet ym.olettaisin olevan kaiken takana. Niitä on kehoitettu syömään jo vuosikymmeniä ja kuka on tiennyt mitä nämä vaaralliset lisäaineet todellisuudessa sisältävät.
Nyt alkaa näkyä näiden myrkkyjen seuraukset!
Kevyttuotteet ja sokeri näkyvät myös levottomassa käytöksessä.
Olen täysyin samaa mieltä syysseurauksen kanssa. Koululiikunnan sekä kouluravinnon merkitys
on valtaisa. Varsinkin liikunnan merkitys. Itse olen syntynyt -70 luvun lopulla, ja silloin oli kouluissa liikuntaa
6-8 h viikossa. Pelattiin monia lajeja, kokeiltiin oudompiakin. Jopa telinevoimistelua oli. Miten tänäpäivänä?
Liikunta on valinnainen, pääasia että ruotsi on pakollista. Päättääjät ovat itse ajaneet maan tähän jamaan.
Kansanterveyden kannalta koululiikunta pitäisi ola ehdottomasti pakollista, kaikille. Ei 80 ja 90 luvulla kouluissa ollut lihavia lapsia. Tämä johtuu nimenomaan liikkumisesta, ja halusta liikkua.Välitunneilla pelattiin kaikkea, oltiin ulkona.
Nyt ollaan internetissä ja surffataan puhelimilla. Ainoat mitkä liikkuu on peukalot ja silmät. Ei siinä liikaa kaloreita kulu!
Nykyään lapsille ei opeteta edes sitä, että liikunta on mukavaa ja terveellistä. Kauhulla odotan 20 v eteenpäin, millainen plussapallokansa tästä tulee. Mitä enemmän liikut, sitä enemmän kulutat, helppoa matematiikkaa!!!
Aivan! Mun luokalla -90 luvulla oli vaan yks lihava tyttö! Eikä sekään nyt mikään jättiläinen ollu, vaan pyöreämpi kun muut. Muistaakseni kaikki tytöt oli hirmu hoikkasia, ite poljettiin kouluun ja harrastuksiin (+20km). Tää pyöreämpi tyttö tuotiin tosin mersulla koulun oven eteen, vaikka asui kaikista lähimpänä koulua (alle 1km). Mun luokan pojista kukaan ei ollut ylipainoinen. Että on ne vaan ajat muuttunu!
Höpö höpö. Koululiikunta on pakollista, lisää saa ottaa valinnaisena.
Jo kymmenen vuotta sitten kerrottiin tämä sama uutinen.
Nuoret juo päivittäin energiajuomia ja sokerilimonaadia litrakaupalla ja kun ikä riittää akavat latkia pöntiönään kaljaa ja siideriä.
Samaa mieltä olen edellisen kirjoittajan kanssa, että hiilihydraatit vain nostavat verensokeria. Lääketeollisuus vain hyötyy hiilihydraattien käyttämisestä ruokailussa !! Antti Heikkilän kirjoista löytyy ohjeita hiilihydraattien rajoitukseen, jos haluaa noudattaa terveellisempää ruokavaliota ja haluaa käyttää vähemmän insuliinia, joka itsessäänkään ei ole terveellinen aine (insuliini).
Sellaista sairautta kuin 2-tyypin diabetes ei ole olemassakaan. Se on lääkefirmojen keksintö, lääkkeiden markkinointia ja lääkkeiden syömiseen pakottamista lihavalle kansalle. Hoidetaan siis seurausta - ei varsinaista syytä.
Todellinen syy on liikalihavuus! Jossakin ne veriarvoissa kilot näkyvät, siis sokeriarvoissa ja kolesterolissa!
Paras lääke on liikunta. Ittellänikin on ns- 2-tyypin diabetes ja korkeat kolesterolit, molemmat ovat hieman alle 7 käytin lääkkeitä tai en.
Vielä parempi lääke kuin liikunta on työnteko! Siis kansalle työtä! Siinäpä päättäjille purtavaa.
Voiko lastaan pahoinpidellä enään kammottavammalla tavalla. Syöttää sairaaksi. Olisiko aika tuomita lihavat vanhemmat. Nythän sitä si saa tehdä. Suomessa kaikki, myös lihavuus, on jonkun toisen syy.
hieman pyöreä lapsi tai aikuinen ei välttämättä syö enempää kuin laihempi ystävänsä vaan heillä on erillainen hitaampi aineenvaihdunta.. ..minun hieman pyöreän murrosikäisen kanssa ihmetellään juuri sitä kun hän ei syö juuri mitään.