Pyhäsalmen kaivoksella Pyhäjärvellä syttyi lauantaina tulipalo, jota sammutettiin 30 metrin korkeudessa. Palo syttyi lohkaresiilon katolla ja levisi rikastamon katolle.
Varsinaiset tuotantotilat säästyivät, sillä pelastuslaitos sai palon rajattua katto- ja seinärakenteisiin. Kukaan ei loukkaantunut, eivätkä paikalla olleet neljä työntekijää olleet vaarassa. Puoli yhdentoista aikoihin syttynyt palo saatiin hallintaan kello 13:een mennessä.
"Sammutustyöskentely korkealla on vaarallista, mutta se onnistui nyt turvallisesti", kertoi Pyhäjärven paloaseman päällikkö Jorma Rasila. Kaivokselle tuotiin Ylivieskasta nostolava-auto, jonka korista käsin paloa sammutettiin.
Pelastuslaitoksen toiminta sai Pyhäsalmi Mine Oy:n rikastamon päälliköltä Seppo Lähteenmäeltä kiitosta. "Loistavasti pelastivat. Ryhdymme maanantaina miettimään, miten nämä saataisiin estettyä", Lähteenmäki sanoi sunnuntaina.
Palon syttymissyy ei ollut lauantaina vielä selvillä. Lähteenmäen mukaan paloja on lähtenyt samasta paikasta aikaisemminkin, eivätkä lukuisat varotoimet savuluukkuineen ja sprinklereineen ole riittäneet.
"Jossakin välissä se kytee, eikä sille voi mitään. Tuuria oli taas." Lähteenmäki kertoo, että asiaa selvittämään perustetaan yhdessä pelastuslaitoksen kanssa työryhmä.
Siilojen korjaus maksaa karkeasti arvioiden noin kymmenen tuhatta euroa. Reilusti enemmän taloudellisia menetyksiä aiheuttaa tuotannon alasajo.
Tuotantoa yritettiin lauantai-iltana käynnistää uudelleen. Pyhäsalmen kaivoksen päätuotteita ovat kupari ja sinkki. Kaivos työllistää noin 200 henkilöä.